Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Česko obsadilo 36. místo v technické vyspělosti

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: NokiaReprofoto

Podle studie Světového ekonomického fóra patří Česko ve využívání informačních a komunikačních technologií na 36. místo ze 127 zemí světa. Nejlépe v hodnocení WEF dopadlo Dánsko, Švédsko a Švýcarsko.

„Hodnocení Světového ekonomického fóra pohlíží na jednotlivé země zejména ze dvou úhlů. Sleduje jak rozvoj samotné ICT infrastruktury, která zahrnuje například rozšíření počítačů, kvalitu telekomunikačních sítí nebo kvalifikovanou pracovní sílu, tak i celé ICT okolí, zahrnující například úroveň a kvalitu regulace ze strany státních orgánů, podmínky k podnikání, intenzitu konkurence nebo schopnost inovací,“ vysvětlil Enrique Rueda-Sabater, ředitel pro strategii a rozvoj obchodních aktivit na rozvíjejících se trzích ve společnosti Cisco.

V některých oblastech český IT průmysl exceluje. Jedná se například o dostupnost vědců a inženýrů, kde obsadilo páté místo, o přístup ke vzdělání (8. místo), nebo v rozšířenosti mobilních telefonů (9. místo). Na druhé straně máme i slabiny: zátěž regulačních orgánů (119. místo) a nízká míra propagace využívání internetových technologií (103. místo).

Výsledky České republiky jsou v rámci nových zemí Evropské unie jen průměrné. Z nových členských států se před nás dostalo Estonsko (20.), Kypr (27.), Slovinsko (30.) a Litva (33.). Naopak hůře si vedlo Maďarsko (37.), Slovensko (43.) nebo Polsko (62.).

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?
TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?