20. prosince 2014 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Česko-polská expedice chce doplout na jachtě do Antarktidy

Antarktida. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antarktida. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRNO Česko-polská expedice se pokusí počátkem příštího roku vytvořit nový námořní rekord. Chce na dvacetimetrové plachetnici Selma doplout od břehů jižní Ameriky až do Velrybí zátoky v Rossově moři u Antarktidy. Tak daleko na jih se kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám zatím žádná z jachet nedostala, řekl člen expedice Dušan Jamný.

Je spoluzakladatelem Českého antarktického polárního fondu, který podporuje činnost české antarktické Mendelovy stanice. Jedenáctičlenný tým, v němž bude za Česko Jamný, by měl vyplout 7. ledna z argentinského přístavu Mar del Plata. Po zhruba sto dnech plavby by mohl dosáhnout Velrybí zátoky v Antarktidě, která se nachází na 78. stupni a 38. minutě zeměpisné šířky na jižní polokouli. Jde o místo, z něhož vyráželi objevovat Antarktidu četné polární výpravy, a to včetně expedice Roalda Amundsena.

Dosud nejjižněji doplula plachetnice na jihu k zeměpisné šířce 77 stupňů a 51 minut. „Rossovo moře je kvůli ledovému příkrovu, četným krám a špatnému počasí nejobtížněji dostupným mořem na světě,“ uvedl Jamný. Pro plavbu do antarktických vod jsou podle něj nejvhodnější pevnější plavidla, především ledoborce.

ČTĚTE TAKÉ:

Jamný je absolventem Vysoké námořní školy ve Štětíně a majitelem společnosti pro zaoceánskou přepravu zboží Czechoslovak Ocean Shipping. Firma před deseti lety přepravila z Česka do Antarktidy vědeckou Mendelovu stanici brněnské Masarykovy univerzity.

„Účastnil jsem se více výprav, ale tato bude nejnáročnější. Už jen zdolat zhruba 11.000 kilometrů bude poměrně obtížné,“ uvedl Jamný. Expedice bude po cestě sbírat vědecká data o změně klimatu, tvaru ledovců a bude odebírat plankton k výzkumu.

Lidovky.cz, ČTK

Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život
Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život

Na 20. března připadá Světový den štěstí. A tak vám přinášíme pár tipů na to, jak si do svého života nějaké to štěstíčko přivolat. Žádné talismany, čtyřlístky nebo zaručené rituály. Hlavní podmínkou stálého štěstí je naše vnitřní vyrovnanost. Jak jí dosáhnout, nám poradí už stovky let staré jógové spisy.

Najdete na Lidovky.cz