17. ledna 2015 6:23 Lidovky.cz > Relax > Věda

Česko-polská expedice vyrazila na jachtě k břehům Antarktidy

Antarktida. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antarktida. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRNO  Z přístavu v tasmánském hlavním městě Hobart vyrazila na plachetnici Selma česko-polská expedice ke břehům Antarktidy. Vytvořit chce nový námořní rekord: doplout až do Velrybí zátoky v Rossově moři u Antarktidy.

„Tak daleko na jih ještě žádná z jachet nedorazila,“ řekl Jaroslav Žák z Českého antarktického polárního fondu. Česko v expedici zastupuje jeho spoluzakladatel Dušan Jamný. Cílem fondu je získávat peníze a podporovat český výzkum v Antarktidě.

Plavba do Velrybí zátoky by mohla trvat zhruba sto dní. Zátoka se nachází na 78. stupni a 38. minutě zeměpisné šířky na jižní polokouli. Z tohoto místa vyrážely objevovat Antarktidu četné polární výpravy, a to včetně expedice Roalda Amundsena.

ČTĚTE TAKÉ:

V podobně dalekých cestách na jih jachtám brání zamrzlé a rozbouřené moře. Je to oblast, kam vyplouvají především ledoborce. Dosud nejjižněji doplula jachta na jižní polokouli k zeměpisné šířce 77 stupňů a 51 minut.

„Rossovo moře je kvůli ledovému příkrovu, četným krám a špatnému počasí nejobtížněji dostupným mořem na světě,“ řekl před odjezdem na expedici Jamný. Je absolventem Vysoké námořní školy ve Štětíně a majitelem firmy pro zaoceánskou přepravu zboží, která před deseti lety přepravila z Česka do Antarktidy vědeckou Mendelovu stanici brněnské Masarykovy univerzity. Vědci na ní zkoumají zejména změnu klimatu a tzv. antarktické oázy, což jsou oblasti, na nichž po ústupu ledovců vzniká život v podobě mechů a řas.

Lidovky.cz, ČTK