Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Rovnost pohlaví se v Česku nelepší, zhoršilo se zastoupení žen v politice

Ženy, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ženy, ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Česko v žebříčku Světového ekonomického fóra (WEF), který sleduje rovnost pohlaví, postupně klesá na nižší příčky. Zatímco v roce 2012 bylo mezi více než 130 státy na 73. pozici, loni se propadlo o deset míst. V rovném přístupu žen a mužů ke vzdělání je sice republika jedničkou, v zastoupení obou pohlaví v politice ale byla v minulém roce až 79. a v postavení na trhu práce dokonce 95.

Vyplývá to z výročních zpráv Světového ekonomického fóra. Na nerovnost při příležitosti Mezinárodního dne žen, který připadá na 8. března, poukazuje i Česká ženská lobby.

Politika - možnost ovlivňovat a rozhodovat

Takzvaný index genderové nerovnosti, který hodnotí postavení na trhu práce, přístup ke vzdělání, zdraví a zastoupení v politice, se v Česku od roku 2006 vlastně nezměnil. Dosahuje zhruba 0,68. Česká republika tak rovné šance pro obě pohlaví zajišťuje stále jen z necelých 68 procent. Zatímco přístup ke vzdělání mají Češky a Češi stejný a republika je v této oblasti od roku 2008 na prvním místě žebříčku, v zastoupení v politice a na trhu práce se rozdíly naopak prohlubují.

Možnost ovlivňovat a rozhodovat v politice měly loni ženy v Česku podle Světového ekonomického fóra jen z necelých 13 procent. Za počet ministryň si Česká republika vysloužila 0,15 z jednoho bodu a za podíl žen v parlamentu 0,28 bodu.

Nezlepšuje se ani situace na pracovním trhu. Třeba v rovném odměňování za stejnou práci je Česká republika až 121. Nižší je i zaměstnanost žen než mužů. Horší pozici mají hlavně matky malých dětí.

Index genderové nerovnosti - pozice na žebříčku v jednotlivých oblastech
RokCelková poziceEkonomické postaveníPřístup ke vzděláváníZdraví a dožitíPolitické zastoupení
200653 (ze 115 zemí)52473670
200764 (ze 128 zemí)71 53 37 78
200869 (ze 130 zemí)68 1 38 88
200974 (ze 134 zemí)70 1 41 91
201065 (ze 134 zemí)80 1 38 59
201175 (ze 135 zemí)94 1 3960
201273 (ze 135 zemí)95 1 49 76
201383 (ze 136 zemí)95 1 46 79

Zdroj: Světové ekonomické fórum, výroční globální zprávy o rovnosti pohlaví

Podle šéfky České ženské lobby Jany Smiggels Kavkové se po posledních volbách zastoupení žen v politice ještě zhoršilo. Ve Sněmovně mají zhruba pětinu křesel, v Senátu a ve vládě 17 procent. V čele krajů není jediná hejtmanka. Ženy tvoří necelých 20 procent osazenstva krajských zastupitelstev. V zastupitelstvech komunálních mají 26 procent míst. Primátorky jsou dvě.

V Česku je tendence ženy podceňovat

Smiggels Kavková nesouhlasí s názorem, že Češky nemají o politiku zájem. Podle ní ženy tvoří 30 až 50 procent členské základny jednotlivých stran. "V Česku je tendence ženy podceňovat. Když se rozdělují posty, tak se na ně pokaždé nějak zapomene. Většinou rozhodují muži, takže navrhnou zas muže. Prostě je nenapadne nominovat ženu," řekla šéfka lobby.

Jako příklad uvedla nedávný výběr ministryně práce. Žena se do čela resortu dostala až poté, co se původní kandidát rozhodl z vážných důvodů funkci odmítnout. Premiér pak narychlo našel dokonce pět političek, které mohly post zastávat.

Podle Smiggels Kavkové se situace sama nezmění, potřeba by byla podpůrná opatření. Ženy totiž končívají na kandidátních listinách často na nevolitelných místech. Lobby třeba navrhuje to, aby se na seznamu střídala mužská a ženská jména a ženy musely být i v první trojici. Diskusi o kvótách chce otevřít také ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová.

Podle ministryně práce Michaely Marksové Tominové (ČSSD) patří stírání rozdílů a podpora rovných šancí k prioritám vlády. V tiskovém prohlášení uvedla, že kabinet počítá s opatřeními ke slaďování práce a rodiny, podporovat chce i vyšší zastoupení žen v rozhodovacích pozicích a stejnou odměnu za srovnatelnou práci.

Už dřív ministryně řekla, že ve svém resortu plánuje třeba audit odměňování, který by měl ukázat, zda ženy a muži vydělávají za stejný výkon stejně. Od září by také mohly začít vznikat dětské skupiny, kam by pracující rodiče dávali své malé děti na hlídání. Zákon Marksová prosazuje. Slibuje si od něj mimo jiné zlepšení zaměstnanosti matek.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!