3. prosince 2011 13:59 Lidovky.cz > Relax > Věda

Česko v transplantaci a plastice nezaostává, říká Pomahač

Český chirurg Bohdan Pomahač | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český chirurg Bohdan Pomahač | foto: Reuters

Česká republika v oblasti transplantační a plastické chirurgie nijak nezaostává za světem. Novinářům to řekl světově proslulý chirurg Bohdan Pomahač s tím, že jeho unikátní operace se budou moci v budoucnu jistě provádět i v Česku.

Pomahač se svým týmem z Bostonu se proslavil především ojedinělými transplantacemi obličejů, dnes o nich přednášel na sympoziu v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).

Bohdan Pomahač

Pomahač vystudoval lékařskou fakultu v Olomouci.

Do bostonské nemocnice, která se řadí mezi deset nejlepších nemocnic v USA, přišel v roce 1996.

"V České republice se dělá prakticky všechno to, co se dělá ve světě," uvedl Pomahač.

"Nevidím důvod, proč by se to nemohlo dělat i v ČR," odpověděl na dotaz, nakolik jsou jeho unikátní operace proveditelné i jinde. Dodal ale, že bude ještě trvat, než se velmi náročné zákroky rozšíří a bude je moci provádět více nemocnic.

Pomahačův tým proslul především transplantací obličejů, letos ale také provedl druhou transplantaci obou rukou. "Ty operace nikdy nikdo předtím nedělal," řekl chirurg. K ojedinělým operacím pomohla špičková zařízení a skloubení transplantační a rekonstrukční techniky. Například transplantace obličeje trvá až 20 hodin, za nejnáročnější lékař označil proces odebrání tváře dárce.

ČTĚTE VÍCE:

Žena po transplantaci ukázala novou tvář

Američanka Charla Nashová poprvé odhalila svůj nový obličej veřejnosti

Američanka Charla Nashová poprvé odhalila svůj nový obličej veřejnosti

V květnu lékaři transplantovali paže Američance, kterou znetvořil šimpanz.

Ženě lékaři rovněž dali nový obličej. Paže ale později museli znovu odejmout, protože je tělo pacientky nepřijalo. V říjnu pak vrátili obě ruce pětašedesátiletému Američanovi, který před devíti lety kvůli krevní infekci přišel o všechny končetiny.

Do Prahy přijel Pomahač na týden kvůli odbornému sympoziu, kam jej pozval známý český plastický chirurg Jan Měšťák.

Světově proslulý chirurg Bohdan Pomahač přednášel v Praze na sympoziu v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).

Pomahačova dnešní prezentace byla součástí vzdělávacího sympozia o nových postupech v plastické, rekonstrukční a estetické chirurgii, které pořádá Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví a Česká společnost plastické chirurgie.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!