8. prosince 2010 19:38 Lidovky.cz > Relax > Věda

Česko vyhrálo boj o navigaci Galileo, administrativa bude sídlit v Praze

Navigační systém Galileo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Navigační systém Galileo. | foto: ČTK

BRUSEL Administrativní část evropského navigačního systému Galileo bude sídlit v Praze. Vyplynulo to z jednání velvyslanců EU v Bruselu. Formální rozhodnutí padne při jednání unijních ministrů v pátek. Agentura bude sídlit v bývalé budově České konsolidační agentury v pražských Holešovicích, samotný systém začne fungovat zřejmě v roce 2014.

Vzniknou tak stovky pracovních míst a Česku stoupne prestiž.

Praha získala během jednání velvyslanců podporu 22 členských zemí, pro konkurenční projekt Noordwijk hlasovaly jen čtyři členské země a jedna se hlasování zdržela. EU se v minulosti zavázala, že nové unijní agentury bude přednostně umísťovat do nových členských států, mezi něž patří i ČR.

Čtěte takéDružicový systém Galileo za 3,5 miliardy eur (asi 90 miliard korun) je zatím vůbec nejdražším společným unijním projektem. Řídící agentura by se z Bruselu, kde v současnosti sídlí, měla stěhovat již v průběhu příštího roku.

Zde bude sídlit systém Galileo

Zatím jsou na oběžné dráze pouze dva satelity, celkem jich má být 30. Pro plné spuštění systému jich však bude stačit 18. Nejznámější službou Galilea budou navigační služby řidičům.

Evropská konkurence amerického systému GPS

Navigační systém Galileo je plánovaný autonomní evropský Globální družicový polohový systém (GNSS), který by měl být obdobou americkému systému Navstar GPS a ruskému systému GLONASS. Jeho výstavbu zajišťují státy Evropské unie.

Systém má být tvořen 30 operačními družicemi (27+3), obíhajícími ve výšce přibližně 23 tisíc kilometrů nad povrchem Země po drahách se sklonem 56° k zemskému rovníku ve třech rovinách, vzájemně vůči sobě posunutých o 120°. Každá dráha bude mít 9 pozic pro družice a 1 pozici jako zálohu, aby systém mohl být při selhání družice rychle doplněn na plný počet.

Mořnosti navigace budou částečně volně dostupné. Přijímače budou mít horizontální přesnost lepší než 4 m a vertikální lepší než 8 m. Protože bylo dosaženo dohody o kompatibilitě s americkým systémem, budoucí přijímače navíc budou zároveň využívat i GPS.

Zdroj: Wikipedia.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz