Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava -1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Českou cestou k poznání pšenice

Česko-francouzský tým zmapoval největší porci v dědičné informaci pšenice. Genetici již přečetli kompletní dědičnou informaci mnoha pozemských organismů - od jednoduchých virů až po člověka.

K nejtvrdším oříškům patří genomy rostlin, které se skládají z obrovského počtu písmen genetického kódu. Vědci proto upřednostňují čtení jednodušších rostlinných genomů před čtením dědičné informace hospodářsky významných rostlin. To je důvod, proč například nebyl čten komplikovaný genom pěstovaného bavlníku srstnatého, ale mnohem „čtivější“ DNA planě rostoucí odrůdy Gossypium raimondii.

Genom pšenice je tvořen 17 miliardami písmen genetického kódu a je bezmála šestkrát větší než u člověka. Rozsah dědičné informace je jen jedna z překážek, které čtení DNA této plodiny komplikují. Pšenice vznikla zkřížením tří rostlinných druhů a nese dědičnou informaci všech předků. Tři sady DNA označované jako A, B a D si jsou podobné a zároveň se významně liší. Orientaci v pšeničné DNA dále komplikuje i to, že je v ní rozeseta spousta opakujících se úseků.

„Dědičnou informaci pšenice jsme považovali za nezdolatelnou,“ přiznal v rozhovoru pro časopis Science přední americký genetik Bikram Gill. S touto situací se nehodlal smířit tým Jaroslava Doležela.

Vědci z olomouckého Ústavu experimentální botaniky Akademie věd České republiky vyvinuli zcela originální metodu třídění porcí rostlinné dědičné informace, tzv. chromozomů. Ta dovoluje číst pšeničnou DNA po částech. Díky olomouckým genetikům nemusí vědci louskat najednou mnohasvazkovou knihovnu, ale vyberou si z ní jen jednu předem určenou knihu.

Volba padla na „nejtlustší svazek“ ze 42 pšeničných chromozomů. Chromozom 3B je tvořen bezmála miliardou písmen genetického kódu a leží na něm asi 6000 genů. Kompletní dědičná informace rýže by se na něj vešla hned dvakrát.

Vnitřní uspořádání chromozomu 3B popsal tým Catherine Feuilletové z výzkumného centra UNRA ve francouzském Clermont-Ferrand a Jaroslava Doležela ve studii zveřejněné prestižním časopisem Science. Výsledky usnadní šlechtění nových odrůd s vyššími výnosy, jež budou navíc odolnější k chorobám, škůdcům nebo suchu. Metoda třídění chromozomů vyvinutá olomouckými genetiky najde uplatnění i při čtení dalších komplikovaných rostlinných genomů.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.