Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Český biochemik Jiří Friml dostane v Německu Körberovu cenou

Biochemik Jiří Friml | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Biochemik Jiří Friml | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

HAMBURK Český biochemik Jiří Friml obdrží v Německu Körberovu cenu pro evropskou vědu 2010 za průlomové práce o genetice rostlinných buněk. Cena je dotována částkou 750 000 eur (přes 19 milionů korun). Oznámila to dnes Körberova nadace v Hamburku, která cenu uděluje.

Molekulární biolog Jiří Friml badatelsky pracoval v Brně, Kolíně nad Rýnem a Tübingenu a od roku 2007 je profesorem na katedře systémové biologie rostlin na univerzitě v belgickém Gentu.

Cenu dostal za výzkum geneticko-biologických buněčných procesů, které řídí vývoj rostlin. V centru jeho bádání je růstový hormon auxin, na jehož rozdělení závisí, kde má rostlina vrchní a dolní část, jak silně v kterém směru roste a kde zakládá které orgány. Tyto poznatky jsou milníkem nejen pro chápání četných fyziologických procesů rostlin, ale mají velký význam také pro zemědělský a lékařský výzkum, uvedla nadace v Hamburku.

Nepřehlédněte

Rozhovor LN s oceněným biochemikem Jiřím Frimlem o jeho výzkumu: Objev, který ovlivní výživu lidstva

V Česku působí Friml v Ústavu experimentální biologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně jako vědecký, výzkumný a vývojový pracovník. Na jeho osobních stránkách je uvedeno, že studia ukončil v roce 1998 s titulem Mgr., postgraduál v roce 2002, kdy získal titul Ph.D. Jeho závěrečná práce má název Buněčná biologie polárního transportu auxinu v Arabidopsis thaliana.

Körberova cena je každý rok udělována evropskému vědci, který uskutečnil inovativní, pro budoucí vývoj významný výzkumný úkol. Letošní cena bude laureátovi předána 7. září na hamburské radnici, uvedla agentura DPA.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.