Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Český chirurg podruhé transplantoval obličej

Český chirurg Bohdan Pomahač | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český chirurg Bohdan Pomahač | foto: Reuters

BOSTON Lékaři nemocnice v Bostonu na východě Spojených států provedli pod vedením českého chirurga již druhou úplnou transplantaci obličeje v krátké době. Příjemcem byl třicetiletý muž, který v roce 2001 po dopravní nehodě utrpěl vážné zranění při kontaktu s vedením elektrického proudu.

Více než čtrnáctihodinovou operaci třicetičlenného týmu vedl čtyřicetiletý plastický chirurg Bohdan Pomahač, ostravský rodák, který v Bostonu pracuje patnáct let.

Čtěte také

Operace z minulého týdne se podle Pomahače uskutečnila bez problémů a pacient by se po ní měl úspěšně zotavit. Mitchi Hunterovi z města Speedway v Indianě při ní tým lékařů v nemocnici Brigham and Women's Hospital transplantoval celou tvář včetně nosu, víček, rtů, nervů a svalů. Totožnost dárce nebyla zveřejněna.

Český chirurg v USA podruhé transplantoval celý obličej

Pomahač v březnu vedl tým lékařů, který provedl vůbec první úplnou transplantaci obličeje v USA. Tehdy byl příjemcem pětadvacetiletý dělník z Texasu Dallas Wiens, kterého v roce 2008 vážně zranil také elektrický proud.

V bostonské nemocnici už český lékař transplantoval v dubnu 2009 nos, rty a horní patro muži znetvořenému při nehodě. Byla to tehdy teprve sedmá transplantace části obličeje v dějinách světového lékařství.

Na transplantaci nyní v Bostonu čeká další pacientka Charla Nashová ze státu Connecticut, kterou v roce 2009 oslepil a znetvořil devadesátikilový šimpanz jejího přítele. Zvíře Nashové odtrhlo z tváře nos, rty a oční víčka a navíc i obě ruce.

Jako první na světě provedli celkovou transplantaci obličeje loni v březnu španělští lékaři. Příjemcem byl farmář, který se nešťastnou náhodou střelil do obličeje. Na světě se od té doby uskutečnilo asi deset podobných operací.

Bohdan Pomahač se narodil v Ostravě a vystudoval na lékařské fakultě Palackého univerzity v Olomouci. Do bostonské nemocnice, která patří řadu let mezi deset nejlepších nemocnic v USA, přišel na chirurgickou praxi v roce 1996.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?