Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Český internet je o něco bezpečnější

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

Sdružení CZ.NIC uvedlo do ostrého provozu technologii DNSSEC, která má zajistit, že bude komplikovanější podstrčit uživateli podvržené webové stránky.

Poměrně velká slabina komunikace po internetu leží v systému DNS (Domain Name System), který se stará o překlad doménových jmen (např. lidovky.cz) na unikátní číselnou IP adresu. Ten byl podobně jako mnoho jiných klíčových systémů internetu navržen už při jeho vzniku a nepředpokládal tak celosvětové a masivní rozšíření sítě stejně tak jako její nasazení do komerční sféry.

Jak funguje DNS?
Abychom si nemuseli pro všechny služby (a to nejenom web) pamatovat nebo zapisovat číselné IP adresy, existují v internetu tzv. DNS servery, které naše požadavky psané do adresního řádku přemění na pro počítače srozumitelné číslice. Vše funguje na rekurzivním způsobu: nejdříve se klient dotáže kořenových DNS serverů, kdo že spravuje koncovku .cz. Po obdržení správné odpovědi putuje se svým požadavkem o úroveň níže, kde se snaží zjistit, komu je přiřazen doménový název „lidovky“. U jeho provozovatele pak zjišťuje, na jakém počítači běží www server, poštovní služby anebo cokoli dalšího.

Princip útoku spočívá v napadení komunikace mezi DNS a klientem, který je posléze přesměrován na podvržené stránky. Během tohoto roku se objevil postup, jak něco takového provést během několika sekund. I když byla tato bezpečnostní díra zacelena, nebezpečí prolomení DNS sofistikovanějšími metodami stále trvá.

Důvěřuj, ale prověřuj
Následky takovýchto podvrhů jsou jasné. Nejde přitom jen o elektronické bankovnictví, cílem útoku se mohou stát i zpravodajské servery, jimž mohou být takto podstrčeny zfalšované články, které mohou například vyvolat paniku na burze a mít celkově negativní vliv na věrohodnost celého média. Proto jedním ze serverů, který zavedl tuto technologii patří i Lidovky.cz.

Samotné zavedení DNSSEC u CZ.NIC však není samospasitelné. Aby totiž mohla technologie správně pracovat, je potřeba i její podpora ze strany poskytovatelů internetového připojení a provozovatelů jednotlivých serverů. Fungování je totiž založeno v zjednodušené podobě na tom, že si mezi sebou jednotlivé úrovně DNS předávají informace společně s digitálním podpisem.

Česká republika je teprve pátou zemí na světě, kde byl tento systém zaveden. Mezi další patří Švédsko, Portoriko, Brazílie a Bulharsko.

Více informací o DNSSEC včetně návodu pro jeho zavedení najdete na adrese www.nic.cz/dnssec.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!