Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Český Krteček se podívá do vesmíru, tentokrát doopravdy

Andrew Feustel s manželkou Indirou a syny Arim a Adenem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrew Feustel s manželkou Indirou a syny Arim a Adenem. | foto: Flickr (American Center Pague)

HOUSTON Třiatřicet let od letu Vladimíra Remka se Česko dočká dalšího kosmonauta – plyšového. V posledním letu raketoplánu Endeavour se na oběžnou dráhu podívá známý Krteček. Do svého osobního balíčku ho přibalí americký astronaut Andrew Feustel, jehož manželka Indira má české kořeny.

Feustel se vepsal do povědomí české veřejnosti už před dvěma roky, kdy se zúčastnil servisní mise k Hubbleově kosmickému dalekohledu. Tehdy s sebou vezl českou vlajku a kapesní vydání Nerudových Písní kosmických.

Ani Krteček není v kosmu žádným nováčkem – v roce 1966 vznikl animovaný film Krtek a raketa. Cesta do skutečného vesmíru ale bude složitější.

"Plyšové Krtečky vyrábíme v brněnském družstvu umělecké výroby již 26 let, ale v licenční smlouvě chybí zmínka o oběžné dráze a okolním vesmíru i o speciálních úpravách pro let v raketoplánu," vzpomíná Blahoslav Dobeš z Moravské ústředny Brno, kde postavičku vyrobili, na webových stránkách dokosmuskrtkem.cz.

Andrew Feustel s Krtečkem na palubě trenažéru raketoplánu v Houstonu.

Získat souhlas duchovního otce Krtečka Zděňka Milera naštěstí nebyl problém, ten naopak celý nápad podpořil. Bylo ovšem nutné vyrobit speciální figurku z nehořlavých materiálů, aby vyhověla přísným bezpečnostním požadavkům NASA.

Start je naplánován na 19. dubna, mise potvrvá dva týdny. Iniciátoři celého nápadu z Astronomického ústavu AV ČR a Amerického centra Velvyslanectví USA doufají, že Krtečkova cesta do kosmu podpoří zájem mladé generace o technické obory a výzkum vesmíru.

Eva Vlčková

Autor

Eva Vlčkováeva.vlckova@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!