Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Český tým uspěl v soutěži Darwinových strojů

Programování - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Programování - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BRNO Tým brněnských informatiků uspěl v Irsku v prestižní soutěži, jejíž účastníci učí moderní přístroje řešit složité otázky evolučním způsobem.

Při použití takzvaných evolučních algoritmů, inspirovaných vývojem druhů v přírodě, dokážou počítače mnohdy navrhnout lepší řešení než člověk. Brňané takto naučili počítač navrhovat složité obvody na co nejmenší ploše. Na soutěži v Dublinu za to o víkendu získali stříbrnou medaili, řekla to mluvčí Vysokého učení technického (VUT) Jitka Vanýsková.

Darwinovy stroje
Počítače naprogramované tak, aby simulovaly proces biologické evoluce, bývají někdy označovány jako Darwinovy stroje. Umožňují automatizovaně vytvořit řešení zadaného problému.

"Počítač generuje, mutuje, kříží a selektuje kandidátní řešení s cílem co nejlépe splnit zadání. Někdy můžeme přímo hovořit o automatizovaném vytváření patentovatelných vynálezů," uvedla Vanýsková. Některé výsledky evolučních algoritmů prý předčí výtvory zkušeného a kreativně pracujícího konstruktéra.

SOUTĚŽ HUMIES

Soutěž nazvaná Humies tvoří jednu ze součástí odborné konference Genetic and Evolutionary Computation Conference (GECCO). Jde o jednu z nejvýznamnějších světových akcí v oblasti genetických algoritmů a genetického programování. Letos se jí zúčastnilo na 600 vědců z celého světa. Úspěšný brněnský tým tvořili informatici Zdeněk Vašíček a Lukáš Sekanina z Fakulty informačních technologií VUT.

Brněnští informatici se specializují na využití evolučního přístupu při konstrukci elektronických obvodů. V soutěži vystoupili s metodou, jak vytvářet a optimalizovat složité číslicové obvody, které by při následném umístění na čipu zabraly výrazně méně plochy než obvody sestavené nejlepšími doposud známými postupy. S redukcí plochy také souvisí i redukce příkonu.

"Obdobné evoluční postupy pro návrh obvodů byly známy již od počátku 90. let, ale byly aplikovatelné jen pro relativně jednoduché obvody. Téměř dvě dekády se nikomu nepodařilo rozšířit tyto postupy pro složité obvody. K úspěchu vedlo zavedení unikátního způsobu ohodnocení kandidátních řešení pomocí moderních metod teoretické informatiky," doplnila Vanýsková.

NOVÝ DRUH MIKROSKOPU VYVINULI ČEŠI

Brněnští informatici se druhým místem v soutěži znovu zařadili do prestižní společnosti medailistů z předcházejících let. Patří mezi ně třeba experti z Massachusettského technologického institutu (MIT) a laboratoří amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Letošním vítězem se stal tým z Ben Gurionovy univerzity v Izraeli s evolučním řešením jedné z karetních her. Stříbrná příčka je pro Brňany vyrovnáním nejlepšího dosavadního umístění českého zástupce v soutěži, kterého v roce 2008 dosáhl rovněž tým z VUT.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

byt 4+1 Chotěboř
byt 4+1 Chotěboř

Fominova, Chotěboř, okres Havlíčkův Brod
2 650 000 Kč