Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 1 °C polojasno Předplatné LN
20. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědec chtěl zfalšovat výzkum, vloupal se do laboratoří

Nemocniční laboratoř - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocniční laboratoř - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Český vědec Karel Bezouška údajně 21. března manipuloval se vzorky kolegů, kteří ověřovali výsledky jeho práce. Napsal to server Česká pozice.

Vědec Karel Bezouška se dlouhodobě zabýval výzkumem protinádorové imunity, experimenty vždy odevzdával 'hotové' a v pořádku, což spoustu dalších vědců dovedlo k názoru, že na takovém výzkumu něco nesedí, přesto se pokusili experimenty zopakovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Dokládají to prý záznamy z infračervených kamer v laboratořích. Vědce ve čtvrtek 12. dubna odvolala Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy z postu šéfa katedry biochemie a propustil jej i Mikrobiologický ústav Akademie věd ČR, kde biochemik vedl laboratoř architektury proteinů.

Od chvíle, kdy si další členové pokoušeli práci Karla Bezouška ověřit, zjistili, že i když důsledně dodržují předepsaný postup, výsledky jsou negativní a látka je bez reakce. Začali tedy provádět kontrolní testy.

Bezouška ale prý během noci vnikl do jejich laboratoří a snažil se do testů zasáhnout. "V Mikrobiologickém ústavu AV ČR zdokumentovali, že profesor Karel Bezouška neoprávněně manipuloval s experimentálním materiálem ve spolupracující laboratoři, což je nepřípustné," sdělil serveru ředitel ústavu Martin Bilej.

Vědce při manipulaci se vzorky zachytily kamery. Bezouška měl podle nich vniknout do laboratoří, přinesl si s sebou výzkumné destičky a černý popisovač, aby mohl experimenty upravit a vyměnit.  

Jen jsem je zkontroloval, tvrdí vědec

Bezouška se ale hájil tím, že experiment pouze kontroloval. "Pojal jsem vážná podezření, že experimenty prováděné na Mikrobiologickém ústavu nejsou prováděny v souladu se vzájemnou dohodou," uvedl v písemném vyjádření pro ústav. Na dotaz serveru už nechtěl událost dále komentovat.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Mikrobiologický ústav a Přírodovědecká fakulta UK se dohodly, že experiment prověří nezávislé laboratoře. Každopádně, vědce však jeho noční výprava, která porušuje zásady vědecké etiky, stála obě místa. 

ptaVladěna Ptáčková, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Sny mladých o bydlení narážejí na mizivé úspory, většina na hypotéku nedosáhne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ceny bytů dál rostou a dostupnost bydlení pro mladé rodiny se stále zhoršuje. Jak ukazuje průzkum Hypoteční banky,...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.