Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Český vědec ukázal, proč kukačky vraždí hned po příchodu na svět

Mládě kukačky se svým nechtěným adoptivním rodičem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mládě kukačky se svým nechtěným adoptivním rodičem | foto: Reprofoto

OLOMOUC Vědcům se podařilo rozluštit přes dva tisíce let starou záhadu, proč sotva vylíhnuté mládě kukačky riskuje smrt vyčerpáním a ihned pozabíjí v cizím hnízdě své nevlastní sourozence. Když to totiž neudělá hned, má později mnohem menší šanci na přežití.

V lidových písních opěvovaná sympatická žežulička dokáže zavraždit jak mláďata, tak vejce hostitele. "Že to kukačka dělá, se ví už od Aristotela, ale teprve teď jsme zjistili proč se tak snaží hned zkraje svého pobytu v cizím hnízdě," říká Tomáš Grim z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Výsledky práce, pod kterou je podepsán se svými kolegy z Maďarska, Velké Británie, Spojených států a Nového Zélandu, před několika dny zveřejnil časopis Plos One.

Výzkumný tým během dvouleté práce v Maďarsku a Finsku zjistil, že kukačka může vytlačováním hostitelova potomstva strávit i celý týden, zvláště v hnízdech se strmými vnitřními stěnami. Pokud se jí však nepodaří během krátké doby po narození stát se jediným obyvatelem hnízda, výrazně se snižuje její šance na přežití. Je totiž vysílena náročnou prací a v konkurenci ostatních hladových holat často neobstojí.

"Je to úžasný sportovní výkon, jakoby člověk vyhazoval pytel cementu z tři metry hluboké jámy. Kukačka je přitom tak zaujatá svojí věcí, že se ani nestará o okolí a dokonce ani o potravu. Když to ale nezvládne, má například v hnízdě rehka jen poloviční šanci na přežití," podotkl Grim. Později, když s ostatními mláďaty bojuje o potravu, už nemá sílu konkurenci zlikvidovat.

Vědci také odpověděli na otázku, proč špinavou práci neodvede za kukaččí mládě jeho matka v okamžiku, kdy vejce klade do hnízda hostitelů. Ti totiž téměř vždy odmítají pečovat o hnízdo s jediným vejcem, zatímco o jedno živé mládě se postarají ochotně.

Výzkum se uskutečnil v rámci mezinárodního projektu, který se snaží objasnit vztahy mezi hnízdními parazity a jejich hostiteli i na molekulární a mikroskopické úrovni (např. struktura skořápek a chemický základ podobnosti mezi vejci kukačky a jejích hostitelů).

Tomáš Grim je prvním Čechem, jehož výše uvedený projekt je sponzorován prestižní nadací Human Frontier Science Program. Grim působí na katedře zoologie PřF UP v Olomouci od roku 1997, od roku 1994 se věnuje výzkumu ptáků a zejména životu kukaček.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!