Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští vědci mají větší příležitost prozkoumat Arktidu

Členové vědeckého týmu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Členové vědeckého týmu (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ČESKÉ BUDĚJOVICE Česká republika se nyní může podílet na výzkumu Arktidy ve větší míře, než tomu bylo doposud. Zaručuje jí to účast Centra polární ekologie při Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v prestižní mezinárodní komisi International Arctic Science Committee, která svého nového člena přijala před několika dny v Montrealu.

Arktida by kromě výzkumu mohla v nejbližších letech nabídnout České republice i nové hospodářské možnosti, řekl novinářům vedoucí centra polární ekologie Josef Elster.

"Můžeme se podílet na výzkumech na území, které se celosvětově rychle mění. Arktida se odledňuje a dochází tam k odtávání," uvedl. Čeští vědci a studenti už v minulých letech na řadě expedicích v Arktidě prováděli například výzkum sinic nebo parazitů.

ČTĚTE TAKÉ:

Centrum polární ekologie na Jihočeské univerzitě je zodpovědné za Českou republiku za výzkum a vzdělávání v arktických oborech. Čeští studenti a také vědci mohou využívat pro expedice na Arktidě norskou základnu na pobřeží Svalbard. Tam každoročně pracuje zhruba 50 českých vědců a studentů.

Podle Elstera nyní centrum usiluje o to, aby si v této oblasti vybudovalo vlastní výzkumnou stanici. "Přinášíme studentům obor, který se zabývá výzkumem neživé přírody. A tomu se dá nejlépe věnovat právě na Arktidě," řekl.

Elster dodal, že tato oblast nabízí i velké hospodářské možnosti. Arktida poskytuje velké zdroje různých komodit a například Norsko už v její blízkosti několik let těží ropu. "Se změnou klimatu se hospodářská činnost bude rozrůstat na další části Arktidy a bylo by jen dobře, pokud by se do tohoto procesu zapojovali i čeští průmyslníci," uvedl Elster.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.