Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Český objev: magnet se dá ovládat pomocí světla

Věda

  16:27aktualizováno  17:14
PRAHA - Českým fyzikům se podařilo pomocí světla ovládat chování magnetu tak, že změnil své typické vlastnosti. Pomocí světelného laserového paprsku ovlivňují magnet mnohem rychleji, než to šlo doposud, kdy se magnet v mikroelektronice řídil elektrickým proudem.
V laboratoři (ilustrační foto)

V laboratoři (ilustrační foto) foto: Shutterstock

"Objev může přispět k rozvoji budoucích mikroelektronických součástek a informačních technologií. Jde o nový fyzikální jev, který otevírá další možnosti, jak ovládat mikroelektronické součástky mnohem rychleji, než je dnes běžné," řekl Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

České vědecké práce o optickém ovládání vysoce kvalitních vrstev feromagnetického polovodiče byly publikovány v sérii článků v prestižních časopisech Nature Physics, Nature Communications a Nature Photonics. Výzkum se uskutečnil ve společné laboratoři opto-spintroniky Fyzikálního ústavu AV ČR a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

ČTĚTE TAKÉ:

"Magnetické materiály se začínají používat i v mikroelektronice, například v počítači je třeba informace nejen zpracovávat, ale i uložit na delší dobu. Snažíme se tyto funkce ukládání a zpracování informace sjednotit do jedné mikrosoučástky, která by zároveň mohla pracovat na vysokých frekvencích," řekl Jungwirth.

Běžně se zapisování informace nebo jejich zpracování provádí pomocí elektrických nebo magnetických polí na frekvencích dosahujících maximálně gigahertzů. Vědci se ale snaží pokročit o řády dál. V případě úspěchu by se otevřely zcela nové způsoby manipulace magnetů v opto-elektronických součástkách na časových škálách kratších než jedna pikosekunda (biliontina sekundy).

Magnetické operační paměti

Vedle pozoruhodné základní fyzikální podstaty vědci intenzivně studují jev i proto, že nabízí nový způsob zápisu informace v magnetických operačních pamětech. Od nich se očekává, že umožní konstrukci počítačů s možností okamžitého zapínání a vypínání. Časovým měřítkem jsou přitom v dnešních součástkách nanosekundy (miliardtiny sekundy).

"Je otázkou vědeckého studia, jak je možné opticky, nikoliv elektricky tyto magnetické vodivé nanosoučástky ovládat. Publikovali jsme sérii článků, které ukazují několik takových jevů, které toto umožňují," dodal Jungwirth. Českým fyzikům se tak podařilo najít nové spojení mezi základní fyzikou a mikro-elektronikou a opto-elektronikou.

Autoři: ,