Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Bezpečnost na internetu ovládají čeští žáci jen jako teorii

Chlapec s notebookem (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chlapec s notebookem (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Čeští žáci mají dobré znalosti o bezpečnosti na internetu a počítačové teorii, hůř jim jde ale práce na počítači a praktické vyhledávání. Ukázal to test IT Fitness, kterého se od března do dubna letošního roku zúčastnilo přes 30 000 lidí, z toho 81 procent školáků. Průměrná úspěšnost v testu byla necelých 50 procent, uvedli organizátoři akce z Domu zahraničních služeb.

"Test ukázal, že čeští žáci a studenti se dobře orientují v otázkách bezpečnosti a etiky internetu, nejúspěšnější byla otázka týkající se pravidel zveřejňování informací na internetu, a jsou si vědomi nástrah virtuálního světa. Dobře dopadli i v oblasti teoretických znalostí, například v oblasti složení počítače nebo jednotlivých programů a jejich funkcí, například které zařízení je výstupní nebo k čemu slouží komprimační program," uvedla za pořadatele Barbora Grečnerová.

ČTĚTE TAKÉ:

Největším problémem prý ale pro děti byly prakticky zaměřené úkoly, ve kterých musely pracovat třeba s textovými editory nebo ve kterých musely vyhledávat konkrétní informace na internetu, třeba vlakové spojení či autora obrázku. Znalosti chlapců a dívek byly v tomto ohledu stejné, v teoretické části si vedli lépe hoši.

Školáci žijí Facebookem

Test se skládal z 24 otázek, do testování se zapojilo 841 základních a středních škol. Školáci uvedli, že na internet chodí nejčastěji kvůli sociálním sítím, kvůli Facebooku či Youtube zapíná počítač 66 procent z nich. Čtvrtina testovaných využívá internet také kvůli galeriím obrázků, 17 procent kvůli diskusním fórům a 13 procent pro tvorbu vlastních webových stránek.

Nejvíce času jim pak na síti zabere úprava blogových nebo wiki příspěvků, případně úprava či tvorba webových stránek. "Respondenti využívají internet i pro získávání informací pro studium a práci, ale časová dotace, kterou této činnosti věnují, je v porovnání s blogy výrazně menší - 42,7 procenta respondentů této činnosti věnuje pouze jednu hodině týdně, 27,2 procenta respondentů se jí nevěnuje vůbec," sdělil DZS.

Kromě počítače využívá naprostá většina mladých i mobilní telefony či tiskárny, uživatelů nastupujících technologií, jako je třeba tablet, je zatím menšina. "V roce 2015 bude až 90 procent všech pracovních míst vyžadovat alespoň základní úroveň počítačových dovedností, bez nichž nebude možné získat kvalifikovanou práci," upozornila ředitelka DZS Iva Tatarková.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!