Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Bezpečnost na internetu ovládají čeští žáci jen jako teorii

Chlapec s notebookem (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chlapec s notebookem (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Čeští žáci mají dobré znalosti o bezpečnosti na internetu a počítačové teorii, hůř jim jde ale práce na počítači a praktické vyhledávání. Ukázal to test IT Fitness, kterého se od března do dubna letošního roku zúčastnilo přes 30 000 lidí, z toho 81 procent školáků. Průměrná úspěšnost v testu byla necelých 50 procent, uvedli organizátoři akce z Domu zahraničních služeb.

"Test ukázal, že čeští žáci a studenti se dobře orientují v otázkách bezpečnosti a etiky internetu, nejúspěšnější byla otázka týkající se pravidel zveřejňování informací na internetu, a jsou si vědomi nástrah virtuálního světa. Dobře dopadli i v oblasti teoretických znalostí, například v oblasti složení počítače nebo jednotlivých programů a jejich funkcí, například které zařízení je výstupní nebo k čemu slouží komprimační program," uvedla za pořadatele Barbora Grečnerová.

ČTĚTE TAKÉ:

Největším problémem prý ale pro děti byly prakticky zaměřené úkoly, ve kterých musely pracovat třeba s textovými editory nebo ve kterých musely vyhledávat konkrétní informace na internetu, třeba vlakové spojení či autora obrázku. Znalosti chlapců a dívek byly v tomto ohledu stejné, v teoretické části si vedli lépe hoši.

Školáci žijí Facebookem

Test se skládal z 24 otázek, do testování se zapojilo 841 základních a středních škol. Školáci uvedli, že na internet chodí nejčastěji kvůli sociálním sítím, kvůli Facebooku či Youtube zapíná počítač 66 procent z nich. Čtvrtina testovaných využívá internet také kvůli galeriím obrázků, 17 procent kvůli diskusním fórům a 13 procent pro tvorbu vlastních webových stránek.

Nejvíce času jim pak na síti zabere úprava blogových nebo wiki příspěvků, případně úprava či tvorba webových stránek. "Respondenti využívají internet i pro získávání informací pro studium a práci, ale časová dotace, kterou této činnosti věnují, je v porovnání s blogy výrazně menší - 42,7 procenta respondentů této činnosti věnuje pouze jednu hodině týdně, 27,2 procenta respondentů se jí nevěnuje vůbec," sdělil DZS.

Kromě počítače využívá naprostá většina mladých i mobilní telefony či tiskárny, uživatelů nastupujících technologií, jako je třeba tablet, je zatím menšina. "V roce 2015 bude až 90 procent všech pracovních míst vyžadovat alespoň základní úroveň počítačových dovedností, bez nichž nebude možné získat kvalifikovanou práci," upozornila ředitelka DZS Iva Tatarková.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!