Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští a slovenští vědci vyslali sondu do stratosféry. Testují biosenzory

Čeští a slovenští vědci vypustili do stratosféry sondu. Ve výšce téměř 35... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čeští a slovenští vědci vypustili do stratosféry sondu. Ve výšce téměř 35... | foto: ČTK

PRAHA/BRNO/SPIŠSKÁ NOVÁ VES Čeští a slovenští vědci vypustili do stratosféry sondu. Ve výšce téměř 35 kilometrů tímto způsobem otestovali účinnost unikátních biosenzorů, které vyvinuli vědci z brněnské Mendelovy univerzity.

Biosenzory v podmínkách blízkých kosmu snímaly vliv kosmického záření na DNA. Pokud se technologie osvědčí, mohla by být do budoucna využita při výzkumu vesmíru či v jaderných elektrárnách, uvedla dnes univerzita v tiskové zprávě.

Bakterie poslané ve vesmíru

Sonda vypuštěná z letiště ve Spišské Nové Vsi na Slovensku nesla ve svém obalu do stratosféry také nádobky obsahující živé kultury bakterií. „Bakterie jsou schopny přežít i ve velmi extrémních podmínkách. Do experimentu jsme vybrali kolonie bakterií, které se vyskytují na lidském těle nebo se kterými se běžně setkáváme,“ uvedl vedoucí vědeckého týmu René Kizek. Při dnešním letu do stratosféry dosahovala podle něj teplota minus 63 stupňů Celsia a tlak 14 hPa, hodnoty blížící se vakuu. „V příštích týdnech budeme zkoumat, do jaké míry přežily nebo jak byly poškozeny,“ dodal.

Sledování on-line

Výsledky experimentů byly při pokusu prvně přenášeny on-line. Vědci tak mohli sledovat přesnou trajektorii letu, údaje o dosažené nadmořské výšce i první výsledky testů. Podle Kizeka splnil let očekávání. Dokázal, že biosenzory jsou schopné měřit i v tak extrémním prostředí, jako je vesmír.

„Biosenzory chceme dále testovat v dalších letech. Pokud testy potvrdí dnešní výsledky, chceme tuto technologii nabídnout k dalšímu využití nejenom při výzkumu vesmíru, ale i na Zemi,“ řekl Kizek. Biosenzory by podle něj mohly mít značný přínos například při zjišťování dopadu záření na posádky letadel, v radiologických odděleních či v atomových elektrárnách.

ČTĚTE TAKÉ:

Let sondy vážící 4,2 kilogramu trval téměř tři hodiny. Sonda dosáhla výšky téměř 35 kilometrů a dopadla u slovenské obce Giraltovce, která leží 100 kilometrů vzdušnou čárou od místa startu. Sondu vynesl do stratosféry balón vyrobený ze speciálního latexu. „Ten musí vydržet náročné podmínky stratosféry. Při startu má průměr dva metry, ve stratosféře se však jeho průměr zvětší až na dvanáct metrů,“ uvedl Libor Lenža, ředitel Hvězdárny Valašské Meziříčí, který se na projektu podílel.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!