Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští archeologové objevili v Egyptě zapečetěný sarkofág

Archeologové při práci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archeologové při práci. | foto: Shutterstock

PRAHA Čeští archeologové v uplynulých dnech objevili v egyptském Abúsíru poblíž Káhiry kostru vysokého hodnostáře z doby vlády faraonů páté dynastie, tedy z období 2500 až 2350 let před naším letopočtem.

Jeho jméno zatím neznají, předpokládají ale, že šlo o významného člena rodiny královských úředníků, z nichž jeden měl za manželku princeznu Šeretnebtej, jejíž hrob našli před dvěma lety. O novém nálezu informoval internetový časopis Forum Univerzity Karlovy.

Unikátní hrobka

Loni na podzim archeologové v čele s Bártou objevili v Abúsíru unikátní hrobku královského lékaře jménem Šepseskafanch, který vedle dalších funkcí zastával posty v několika slunečních chrámech v době 5. dynastie. Díky tomuto nálezu se Češi dostali i na šestou příčku deseti nejvýznamnějších archeologických objevů roku 2013. Jejich žebříček sestavil archeologický časopis Heritage Daily.

Pohřební komora a zapečetěný sarkofág archeologové otevřeli 19. března za přísných bezpečnostních podmínek. "Jednalo se o nedotčenou pohřební komoru, takže bylo třeba zajistit, aby nedošlo k narušení statiky podzemní struktury, nebyly porušeny nálezy a byla provedena jejich co nejpřesnější dokumentace," sdělil webu iForum vedoucí české egyptologické mise Miroslav Bárta.

Češi se vrátili do lokality pyramidového pole v Abúsíru po zimní přestávce v březnu. Nedotčenou pohřební komoru s ostatky staroegyptského hodnostáře nalezli v jedné šachtě české archeologické koncese. Na jižním konci pohřební komory byly podle archeologů v dřevěné skříňce čtyři kamenné nádoby na mumifikované vnitřní orgány a uvnitř sarkofágu ležel starší muž s četnými ozdobami z fajánse a s holí, odznakem svého postavení. Nalezené mumifikované tělo by měli v dalších týdnech analyzovat odborníci z Národního muzea v Praze.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
QA ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 70 000 Kč