27. března 2014 6:04 Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští archeologové objevili v Egyptě zapečetěný sarkofág

Archeologové při práci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archeologové při práci. | foto: Shutterstock

PRAHA Čeští archeologové v uplynulých dnech objevili v egyptském Abúsíru poblíž Káhiry kostru vysokého hodnostáře z doby vlády faraonů páté dynastie, tedy z období 2500 až 2350 let před naším letopočtem.

Jeho jméno zatím neznají, předpokládají ale, že šlo o významného člena rodiny královských úředníků, z nichž jeden měl za manželku princeznu Šeretnebtej, jejíž hrob našli před dvěma lety. O novém nálezu informoval internetový časopis Forum Univerzity Karlovy.

Unikátní hrobka

Loni na podzim archeologové v čele s Bártou objevili v Abúsíru unikátní hrobku královského lékaře jménem Šepseskafanch, který vedle dalších funkcí zastával posty v několika slunečních chrámech v době 5. dynastie. Díky tomuto nálezu se Češi dostali i na šestou příčku deseti nejvýznamnějších archeologických objevů roku 2013. Jejich žebříček sestavil archeologický časopis Heritage Daily.

Pohřební komora a zapečetěný sarkofág archeologové otevřeli 19. března za přísných bezpečnostních podmínek. "Jednalo se o nedotčenou pohřební komoru, takže bylo třeba zajistit, aby nedošlo k narušení statiky podzemní struktury, nebyly porušeny nálezy a byla provedena jejich co nejpřesnější dokumentace," sdělil webu iForum vedoucí české egyptologické mise Miroslav Bárta.

Češi se vrátili do lokality pyramidového pole v Abúsíru po zimní přestávce v březnu. Nedotčenou pohřební komoru s ostatky staroegyptského hodnostáře nalezli v jedné šachtě české archeologické koncese. Na jižním konci pohřební komory byly podle archeologů v dřevěné skříňce čtyři kamenné nádoby na mumifikované vnitřní orgány a uvnitř sarkofágu ležel starší muž s četnými ozdobami z fajánse a s holí, odznakem svého postavení. Nalezené mumifikované tělo by měli v dalších týdnech analyzovat odborníci z Národního muzea v Praze.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...