Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští archeologové objevili v Egyptě zapečetěný sarkofág

Archeologové při práci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archeologové při práci. | foto: Shutterstock

PRAHA Čeští archeologové v uplynulých dnech objevili v egyptském Abúsíru poblíž Káhiry kostru vysokého hodnostáře z doby vlády faraonů páté dynastie, tedy z období 2500 až 2350 let před naším letopočtem.

Jeho jméno zatím neznají, předpokládají ale, že šlo o významného člena rodiny královských úředníků, z nichž jeden měl za manželku princeznu Šeretnebtej, jejíž hrob našli před dvěma lety. O novém nálezu informoval internetový časopis Forum Univerzity Karlovy.

Unikátní hrobka

Loni na podzim archeologové v čele s Bártou objevili v Abúsíru unikátní hrobku královského lékaře jménem Šepseskafanch, který vedle dalších funkcí zastával posty v několika slunečních chrámech v době 5. dynastie. Díky tomuto nálezu se Češi dostali i na šestou příčku deseti nejvýznamnějších archeologických objevů roku 2013. Jejich žebříček sestavil archeologický časopis Heritage Daily.

Pohřební komora a zapečetěný sarkofág archeologové otevřeli 19. března za přísných bezpečnostních podmínek. "Jednalo se o nedotčenou pohřební komoru, takže bylo třeba zajistit, aby nedošlo k narušení statiky podzemní struktury, nebyly porušeny nálezy a byla provedena jejich co nejpřesnější dokumentace," sdělil webu iForum vedoucí české egyptologické mise Miroslav Bárta.

Češi se vrátili do lokality pyramidového pole v Abúsíru po zimní přestávce v březnu. Nedotčenou pohřební komoru s ostatky staroegyptského hodnostáře nalezli v jedné šachtě české archeologické koncese. Na jižním konci pohřební komory byly podle archeologů v dřevěné skříňce čtyři kamenné nádoby na mumifikované vnitřní orgány a uvnitř sarkofágu ležel starší muž s četnými ozdobami z fajánse a s holí, odznakem svého postavení. Nalezené mumifikované tělo by měli v dalších týdnech analyzovat odborníci z Národního muzea v Praze.

,

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...