Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští neurochirurgové poprvé použili implantát, který se sám změní v kost

V Č. Budějovicích použili unikátní náhradu lebeční kosti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Č. Budějovicích použili unikátní náhradu lebeční kosti | foto: ČTK

ČESKÉ BUDĚJOVICE Českobudějovičtí neurochirurgové úspěšně použili jako první v České republice novou unikátní náhradu části lebeční kosti. Dosud se pro podobné zákroky používaly vesměs cizorodé materiály, které zakryly otvor v lebce, ale se sousední kostní tkání se nespojily.

Nová metoda umožňuje překlenutí defektu implantátem, který se postupně změní na vlastní kostní tkáň pacienta, řekl novinářům zástupce primáře neurochirurgického oddělení českobudějovické nemocnice Vladimír Přibáň.

Biokompaktní materiál
"Vlastní zákrok není z chirurgického hlediska mimořádní složitý, unikátní je použití hydroxyapatitu jako materiálu pro výrobu implantátu. Tato synteticky vytvořená tkáň odpovídá porézní strukturou a chemickým složením originální kostní mateřské tkáni. Její ojedinělé vlastnosti umožňují vrůstání kostních buněk a konečnou přestavbu implantátu ve vlastní živou kost," vysvětlil Přibáň.

V Č. Budějovicích použili unikátní náhradu lebeční kosti

Tyto vlastnosti jsou ve srovnání s ostatními materiály jedinečné. Jejich využitím je dosaženo dokonalého kosmetického efektu s minimem vedlejších komplikací, zejména zánětlivých. V Česku jde o první operace provedené implantáty takto unikátního biokompatibilního materiálu.

Nový typ implantátu omezuje infekce
Ztrátové defekty lebky vznikají z 55 procent v důsledku úrazů, z 11 procent při tříštivých zlomeninách a stejně tak při nádorových onemocnění. Náhrada defektu lebky byla dosud uskutečnitelná pouze pomocí vlastní kostní ploténky, kostního cementu, popřípadě kovové náhrady. Všechny tyto možnosti měly své nevýhody, které spočívaly v nepřijatelném kosmetickém výsledku nebo ve výši infekčních komplikací.

Nově použitý implantát tyto nevýhody eliminuje. Prostorový 3D model výplně defektu vytvořený na základě obrazu z počítačové tomografie věrně kopíruje původní tvar lebky a tak dokonale naplňuje kosmetický efekt zákroku.

Implantát vyjde na 200 tisíc korun
První operace byla v českobudějovické nemocnici provedena začátkem prosince, druhá minulý týden. Implantát přijde na zhruba 200.000 až 250.000 korun. Nemocnice je zatím hradila ze svého paušálu. Nyní bude jednat o způsobu plateb s pojišťovnami. Materiál je zhruba dvakrát až třikrát dražší než ty dosud používané. Implantát by podle neurochirurgů bylo v jejich nemocnici vhodné využít asi u deseti až 15 pacientů za rok. V zahraničí bylo zatím použito hydroxyapatitu asi v 1500 případech.

Minerál hydroxyapatit, jenž je hlavní neorganickou složkou kostí a zubů, je jeden z nejvýznamnějších biokeramických materiálů. Jde o přirozenou formu vápníku a fosforu. Vlastnosti této látky ji předurčují k použití v různých oblastech lékařství.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...