Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla 1 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští studenti si oblíbili USA, na školy jich tam chodí 800

Studenti ve třídě (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti ve třídě (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Podle statistiky Open Doors 2010 studovalo v akademickém roce 2009–2010 na amerických vysokých školách 828 českých studentů, což představuje proti předchozímu roku pokles o téměř 11 procent. Přes znatelné snížení je však toto číslo stále dost vysoké, tvrdí zpráva Fulbrightovy komise působící v ČR, a vysoké počty studentů podle ní dokládají, že Spojené státy americké navzdory nepříznivým dopadům ekonomické krize zůstávají pro české studenty oblíbenou destinací.

Statistické šetření Open Doors, které zkoumá mezinárodní akademickou mobilitu, provádí již od roku 1919 každý rok renomovaná americká organizace Institute of International Education (IIE). Od sedmdesátých let minulého století průzkum podporuje americké ministerstvo zahraničí. IIE také spravuje Fulbrightova stipendia.

"Spojené státy i přes nepříznivou finanční situaci zůstávají pro české studenty atraktivní kvůli kvalitě a prestiži, která je spojena s titulem z americké vysoké školy,” komentuje výsledky Ann Merrillová, regionální koordinátorka oficiální informační sítě EducationUSA, jejímž cílem je propagace možností studia v USA. Čechů loni ubylo, zato Číňanů studovalo o 30 procent víc Statistika zaznamenala značný nárůst studentů z několika málo zemí, u více než poloviny zemí s nejvíce studenty v USA ovšem čísla poklesla, což vyústilo v celkově nižší růst než v předchozích letech.

Podle šetření celkový počet zahraničních studentů na amerických univerzitách vzrostl během roku 2009–2010 o tři procenta na 691 tisíc a dosáhl nového rekordu. Loňský růst způsobili hlavně studenti z Číny, v USA jich studovalo o 30 procent víc než v roce předchozím. Čínských studentů je celkem 128 tisíc a tvoří více než 18 procent populace zahraničních studentů v USA. Čína se tak stala vedoucí zemí co do počtu studentů v USA.

Celkové množství mezinárodních studentů v krátkodobých programech vzrostlo o 6 procent na 55 tisíc, a to navzdory faktu, že jazykové školy zaznamenaly pokles o 3 procenta. To naznačuje, že stále více studentů si vybírá krátkodobější, odborně zaměřené kurzy zakončené certifikátem nebo vyjíždí do USA v rámci meziuniverzitních výměn.

Přibylo také Američanů na univerzitách v ČR
Statistika Open Doors zaznamenala také sedmiprocentní nárůst počtu amerických studentů na českých vysokých školách. V akademickém roce 2008–2009 tu studovalo 3664 amerických studentů, což znamená celkově 14. místo na světě. Počty Američanů výrazně rostou již řadu let po sobě a za uplynulé desetiletí se ztrojnásobily. Většina amerických studentů ovšem na rozdíl od českých studujících v USA tráví v ČR pouze semestr nebo školní rok.

Česká republika si vede velmi dobře také ve srovnání se státy středoevropského regionu. Mezi postkomunistickými zeměmi, včetně velkých zemí jako Polsko nebo Rusko, zaujímá se značným odstupem vedoucí postavení.

"Růst počtu studentů je kombinací cenové dostupnosti pobytu v České republice, popularity Prahy v USA a nových partnerství mezi českými a americkými vzdělávacími institucemi," komentuje statistiku Jakub Tesař z Fulbrightovy komise. "Bohužel většina amerických studentů stále studuje buď v programech připravených svými vlastními univerzitami, nebo v rámci programů amerických agentur. I přes zlepšení, které nastalo v připravenosti českých vysokých škol v posledních letech, by české univerzity mohly zájem Američanů využívat ještě více."

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.