Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští vědci dostali ocenění za léčbu cukrovky

Diabetik. Pro nemocné je důležité mít normální hladinu cukru v krvi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Diabetik. Pro nemocné je důležité mít normální hladinu cukru v krvi. | foto: Shutterstock

PRAHA Čeští vědci z Centra diabetologie pražského IKEM a Ústavu experimentální medicíny Akademie věd dostali na mezinárodním kongresu diabetologů v americkém San Diegu prestižní ocenění za studii o novém způsobu buněčné léčby takzvané diabetické nohy.

Oznámilo to tiskové oddělení Akademie věd. Prestižního kongresu Americké diabetologické asociace v San Diegu, na němž letos se svou novou léčebnou metodou slavili úspěch čeští vědci, se jako každý rok zúčastnilo téměř 20.000 specialistů z celého světa. V sekci diabetická noha je každoročně udělována cena dvěma nejlepším příspěvkům.

Ischemická choroba dolních končetin a syndrom diabetické nohy patří mezi nejzávažnější onemocnění diabetiků. Výskyt onemocnění v populaci dosahuje deseti až 30 procent u dospělých, zatímco ve věku 50 až 60 let se pohybuje okolo pěti procent, nad 70 let už postihuje přes 20 procent pacientů.

JAK POZNÁTE CUKROVKU? VÍCE SE DOZVÍTE ZDE

Nejnebezpečnějším projevem končetinové ischémie je vznik gangrény. Čeští vědci se ve své studii zaměřili na pacienty, u nichž hrozila amputace, dlouhodobě se jim nehojily rány po amputaci nebo trpěli nesnesitelnými bolestmi, přičemž všechny dostupné možnosti léčby byly vyčerpány. Od roku 2008, kdy se jim podařilo vyléčit prvního pacienta, prošlo buněčnou terapií téměř třicet nemocných.

Křišťálová lupa 2011

Léčení probíhá tak, že po izolaci autologních buněk, mezi nimiž je vysoké zastoupení buněk schopných zakládat cévy, je do lýtkového svalu vpravena suspenze buněk pomocí série zhruba 40 vpichů. U všech pacientů se zlepšil klinický nález, zmírnily se bolesti, hojily se kožní defekty a končetina nemusela být amputována. Léčba neměla vážné nežádoucí komplikace a vedla k významnému zvýšení kvality života pacientů s těžkým diabetem.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...