Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští vědci objevili stopy sodíku u dvou exoplanet

Exoplaneta podle ilustrátora | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exoplaneta podle ilustrátora | foto: NASAReprofoto

PRAHA Mezinárodní vědecký tým vedený Petrem Kabáthem z Astronomického ústavu Akademie věd ČR (ASÚ AV ČR) objevil stopy atomárního sodíku u dvou exoplanet, což jsou planety, které obíhají kolem jiné hvězdy než kolem Slunce.

Exoplanet obíhajících kolem vzdálených hvězd astronomové znají zhruba 4000, pouze malá část z nich má ale potvrzenu přítomnost atmosféry. „Pozorování stopy exoplanetární atmosféry vyžaduje velmi vysokou kvalitu spektroskopických měření a použití sofistikovaných metod jak při jejich zpracování, tak také při jejich analýze,“ uvedl ústav. Na objevu se podíleli vědci z ASÚ AV ČR, Masarykovy univerzity v Brně a Evropské jižní observatoře, jejich článek vydal americký časopis The Astronomical Journal.

Sodík byl nalezen u planet typu horký Jupiter - WASP-76b a horký Neptun - WASP-127b, u KELT-11b a WASP-166b nikoli. U planety WASP-76b byl sodík detekován i týmem švýcarských vědců, ovšem jinou metodou.

„Tento objev je významný tím, že charakterizace exoatmosfér je relativně na počátku. Teprve od mise NASA TESS a později ESA PLATO (ČR je členem v PLATO) si slibujeme další dobré kandidáty na charakterizaci exoatmosfér. Proto je dobře, abychom byli připraveni,“ napsal ČTK Kabáth. Mise ESA PLATO má podle Českého kosmického portálu za cíl vyhledat a studovat exoplanetární systémy, v nichž by měla vyhledávat planety velikosti Země v obyvatelné zóně kolem mateřských hvězd. Zahájena bude v roce 2026.

„Je to krok k pochopení složení exoplanetárních atmosfér a ukázka toho, že exoatmosféry mají různé složení. Některé sodík mají, některé ne,“ dodal Kabáth. Nenalezení sodíku u dvou exoplanet může znamenat, že prvek v atmosféře planety chybí, případně se vyskytuje jen v malém nepozorovatelném množství, nebo to může být zapříčiněno přítomností mraků nebo částic prachu, které nepropouští žádnou informaci o složení spodních vrstev atmosféry.

„Obecně lze prvky obsažené v atmosféře exoplanety detekovat pomocí spektroskopických pozorování, a to srovnáním spekter během probíhajícího zákrytu hvězdy planetou, chvíli před ním a po něm,“ uvedl Jiří Žák z Masarykovy univerzity. „Protože atmosféra exoplanety zanechá ve spektru jen velmi nepatrný otisk, je zachycení takovéto stopy extrémně složité a je zapotřebí velkých dalekohledů s přesnými spektrografy, důmyslných metod a pečlivé práce,“ dodal.

Horkými Jupitery se nazývají exoplanety, které mají zároveň plynné atmosféry podobně jako Jupiter, ale s vyšší teplotou. „Tento typ planet má atmosféry složené převážně z vodíku a hélia, ale někdy se v nich vyskytují také stopy jiných prvků jako například draslíku, vápníku a atomárního sodíku,“ přiblížil ústav.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!