Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 8 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští vědci objevili v Austrálii meteorit

Významný meteorit, který byl objeven v Nullarborské poušti v jihozápadní Austrálii, byl pojmenován Mason Gully   | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Významný meteorit, který byl objeven v Nullarborské poušti v jihozápadní Austrálii, byl pojmenován Mason Gully | foto: astro.cz

LONDÝN Díky pozorování českých vědců z Astronomického ústavu AV ČR byl objeven zajímavý meteorit v Nullarborské poušti v jihozápadní Austrálii, u kterého byl určen původ ve Sluneční soustavě (tzv. meteorit s rodokmenem).

Výsledek pozorování byl zveřejněn v souvislosti s blížícím se 74. vyročím zasedání Meteoritické společnosti v Londýně.

Na ambiciózním mezinárodním projektu Pouštní bolidová síť spolupracují vědci z Imperial College v Londýně, Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově a Western Australian Museum v Perthu.

BOLIDOVÁ SÍŤ

Všechny dosud provozované bolidové sítě byly nebo jsou položeny v obydlených oblastech s relativně bohatou vegetací. Blízkost civilizace sice usnadňuje provoz takové sítě, nicméně vegetace velmi ztěžuje jeden z jejích nejzajímavějších výstupů – možný nález meteoritů. Z tohoto hlediska jedno z nejvhodnějších míst na zeměkouli je Nullarborská planina v jihozápadní Austrálii, která je proslulá tím, že je téměř bez vegetace. Navíc je dokonale rovná a s velkým počtem jasných nocí, což je ideální pro celooblohová pozorování bolidů.

Hlavním cílem tohoto projektu je kromě systematického získávání dat o pozorovaných bolidech (poprvé v historii z jižní polokoule), především podstatné rozšíření počtu instrumentálně zaznamenaných pádů meteoritů.

Nový meteorit, o kterém vědci z tohoto mezinárodního týmu přinášejí informace ve svých příspěvcích na mezinárodní konferenci a který pojmenovali Mason Gully, je po světově známém meteoritu Bunburra Rockhole již druhým, který byl od spuštění tohoto unikátního experimentu v drsných podmínkách australské pouště nalezen.

Nalezený meteorit je klasifikován jako tzv. obyčejný chondrit typu H5, což je jeden z celkem běžných typů meteoritu, nicméně má několik výjimečných vlastností, jako např. velkou porositu a je silně hrubozrnný.

Všechny analýzy nejsou ještě ukončeny a budou publikovány postupně. Z analýzy dráhy meteoritu Mason Gully vyplývá, že jeho nejpravděpodobnější původ je ve vnější části pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem jako velká většina známých meteoritů s rodokmenem.

METEORITY

Meteorit - ilustrační foto.Meteority jsou jediným dochovaným hmatatelným záznamem o formování Sluneční soustavy. Jejich analýzou mohou vědci získat cenné poznatky o tom, jaké podmínky panovaly v počátcích vzniku Sluneční soustavy. Aby tento obraz mohli správně interpretovat, je velmi důležité znát odkud tato tělesa pocházejí a kudy se pohybovala meziplanetárním prostorem než dopadla na Zem.

Podíl českých vědců pod vedením Dr. Pavla Spurného z Astronomického ústavu AV ČR na tomto výsledku, založeném na intenzivní a dlouhodobé mezinárodní spolupráci špičkových týmů v oblasti výzkumu bolidů a meteoritů, je zásadní. A to hned ve dvou rovinách.

Celá Pouštní bolidová síť v jihozápadní Austrálii je založena na plně automatických bolidových kamerách, které byly vyvinuty Astronomickým ústavem ve spolupráci s českou firmou Space Devices a to původně pro pozorování bolidů na území ČR a střední Evropy, kde jsou úspěšně v provozu už řadu let. V Austrálii používají čeští vědci mírně modifikovanou verzi těchto kamer pro práci v drsných pouštních podmínkách.

JSOU V METEORITECH MIMOZEMNSKÉ BUŇKY?

Druhým neméně důležitým příspěvkem bylo vlastní určení všech parametrů průletu bolidu: "Díky letitým zkušenostem s tímto druhem pozorování a za použití vlastních sofistikovaných metod zpracování dat, jsme určili velmi přesně jak jeho dráhu v atmosféře, tak i jeho dráhu ve Sluneční soustavě," píší v tiskové zprávě vědci.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...