Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava -1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští vědci odletí na Antarktidu zkoumat místí klima

Členové vědeckého týmu, který se vrátil z působení na Mendelově polární stanici v Antarktidě (na snímku v pozadí), vystoupili 14. března na tiskové konferenci v Brně. Snímek z 16. února byl pořízen při jejich působení na stanici.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Členové vědeckého týmu, který se vrátil z působení na Mendelově polární stanici v Antarktidě (na snímku v pozadí), vystoupili 14. března na tiskové konferenci v Brně. Snímek z 16. února byl pořízen při jejich působení na stanici. | foto: ČTK

BRNO Čeští vědci a technici odletí 9. ledna již poosmé na vědeckou základnu Masarykovy univerzity v Antarktidě na ostrově Jamese Rosse. Letos bude na stanici pobývat šestnáct lidí, domů se vrátí za dva měsíce.

Opět budou zkoumat místní klimatické podmínky a jejich vliv na život rostlin a živočichů a také budou dále vylepšovat zázemí stanice, sdělila mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Vědci v Antarktidě dlouhodobě zkoumají lokální klimatické podmínky odledněné severní části, měří rychlost ústupu ledovců či rozmrzání vrstvy trvale zmrzlé půdy a modelují škodlivé UV záření, které k povrchu Země proniká při každoročním úbytku stratosférického ozónu nad Antarktidou.

ČTĚTE TAKÉ:

Zaměřují se také na reakci vegetace na měnící se klimatické podmínky, biodiverzitu mikroorganismů a parazitologii antarktických ryb. U bezobratlých živočichů budou zkoumat magnetorecepci, neboli schopnost rozpoznat a orientovat se podle geomagnetického pólu Země. "Výzkum vedený expedičním lékařem bude letos obsahovat mimo jiné analýzu úrovně stresu, kterému členové expedice podléhají během tamějšího pobytu. Je založena na množství stresových hormonů zaznamenaném v lidských vlasech," uvedla Fojtová.

Tučňáci kroužkoví balancují na tajícím kusu ledu ve Východní Antarktidě.

Na ostrově Jamese Rosse i na sousedním ostrově Vega prozkoumají také pozůstatky vulkanické činnosti a klimatický vývoj dávných období zaznamenaný v jezerních usazeninách. Letošní expedici tvoří 16 lidí, loni jich bylo rekordních 20.

Pokračovat bude i technické vylepšování stanice, které loni zkomplikovalo kompletně zamrzlé moře. Zvýší se tak například ubytovací kapacita stanice. "Především chceme přivézt a zprovoznit nový technický kontejner, který bude sloužit k úpravě a akumulaci pitné vody. Kvůli úspoře fosilních paliv také na stanici nainstalujeme fotovoltaické panely," uvedl správce stanice Pavel Kapler.

Česká vědecká stanice v Antarktidě uzavřela spolupráci s průmyslovým partnerem a v extrémních podmínkách nejjižnějšího kontinentu bude testovat malou větrnou elektrárnu s unikátním generátorem elektrické energie. Vědci míří do Antarktidy v tomto ročním období, protože je tam léto a panují zde nejpříhodnější podmínky srovnatelné se středoevropskou zimou.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....