Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští vědci: Pokrok v léčbě leukemie

Brněnští lékaři dosáhli pokroku v léčbě leukemie.(Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brněnští lékaři dosáhli pokroku v léčbě leukemie.(Ilustrační foto) | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

BRNO Vědci z brněnské Masarykovy univerzity vyvinuli novou léčbu pro pacienty s leukemií. Nemocným dnes lékaři transplantují kostní dřeň, zhruba u poloviny nemocných však buňky dárce neničí jen nádor, ale i zdravou tkáň. Brněnští vědci nyní dokážou tento nežádoucí účinek výrazně omezit, řekl dnes vedoucí výzkumného týmu Jaroslav Michálek.

Transplantace kostní dřeně se podle Michálka používá v nepříliš změněné podobě 40 let. Novinka vyvinutého postupu spočívá v tom, že předtím, než se nemocnému podají buňky od dárce, lékaři vakcínu upraví. Odstraní bílé krvinky, které by napadaly zdravé buňky pacienta, a naopak posílí ty protinádorové, uvedl Michálek. Problém s napadáním zdravé tkáně se objevuje zhruba u 50 procent transplantací kostní dřeně a část nemocných na komplikace zemře.

Vědci z Brna získali potřebná povolení a metodu budou zkoušet na pacientech. Klinickou studii ukončí asi za tři roky, pak by se mohlo používání postupu uplatnit u více nemocných. Leukemii lékaři zjistí v Česku u více než 1000 lidí ročně.

Jediným problémem jsou peníze
Příprava jedné vakcíny pro konkrétního pacienta stojí 200.000 až 500.000 korun. Podle odborníků se však může její podání vyplatit; léčba onkologicky nemocného stojí měsíčně přes 100.000 korun a když se uzdraví dřív, ušetří se.

Vědci nyní mají problém pouze se získáním peněz na klinický výzkum. Podle děkana Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Jana Žaloudíka grantové agentury v ČR poskytují peníze na základní i aplikovaný výzkum, ale finančně neocení, když vědci chtějí výsledky výzkumu převést do praxe.

Výzkumníci se proto dohodli, že peníze poskytne nově zřízený Nadační fond Modrá kotva. "Vzhledem k tomu, že je to léčba, která se musí připravovat individuálně pro každého pacienta a není možná pásová výroba, není zájem farmaceutických firem tento výzkum podporovat," vysvětlila ředitelka nadace Jana Doleželová.
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....