Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští vědci pomohou objasnit příčinu smrti Tychona Braha

Tycho Brahe. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tycho Brahe. | foto: Reprofoto

Byl slavný dánský astronom Tycho Brahe otráven rtutí, nebo zemřel na následky četných alchymických pokusů? Odpověď bude hledat mezinárodní tým vědců, ve kterém pracují rovněž čeští odborníci z Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR.

Podnět k výzkumu dali dánští vědci, kteří chtějí odhalit pravou příčinu astronomovy smrti. Ostatky Tychona Braha budou 15. listopadu exhumovány z hrobky v Týnském chrámu. Průzkum pod vedením Jense Velleva z Aarhaus Universitet bude probíhat až do 19. listopadu. Do té doby bude chrám pro veřejnost uzavřen.

Dánové chtějí aplikovat tzv. CT skeny, které by ve virtuální podobě nechaly kosterní pozůstatky k dispozici i dalším badatelům.

Miniaturní vzorky vlasů a kostí dostanou k analýze také jaderní fyzici z Řeže. Moderními metodami dokážem zjistit až 40 prvků uvedl jaderný fyzik Jan Kučera v tiskové zprávě Akademie věd ČR.

Ideální jsou k výzkumu zejména vlasy. Rostou známou rychlostí 10 – 15 mm za měsíc a zabudovávají do sebe řadu prvků či sloučenin z krevního oběhu.

"Nalezneme-li podstatně zvýšenou koncentraci rtuti proti ,normálním‘ hladinám v malém úseku vlasu blízko kořínku, bude to důkaz, že Brahe byl vystaven účinku rtuti v době těsně před smrtí. Pokud bude koncentrace rtuti zvýšená rovnoměrně po celé délce vlasu, znamená to, že rtuť na jeho organizmus účinkovala dlouhodobě," uvedl Jan Kučera.

Ani to nelze u Braha vyloučit, protože kromě astronomických pozorování prováděl alchymistické pokusy, při kterých se používala rtuť nebo její sloučeniny.

Jan Kučera předesílá, že pokud se najdou zvýšené koncentrace rtuti u kořínků vlasů, nebude možno zjistit, jestli Brahe požil rtuť sám, třeba při pokusu, nebo mu ji někdo podal s úmyslem ho zavraždit.

"Dokážeme určit pouze to, zda k otravě došlo jeden či dva týdny před smrtí, nebo zda se jednalo o chronickou otravu, která probíhala několik let. Obecně je ale nález zvýšené koncentrace určitého toxického prvku považován za jeden z indikátorů vraždy a může být použit jako důkaz," řekl Kučera.

Hrob byl poprvé prozkoumán v roce 1901. Od 24. června do 27. června roku 1901, tedy 300 let po smrti Tychona Brahe, proběhlo otevření hrobky pod dohledem architekta a historika Jana Heraina a antropologa Jindřicha Matějky. Prozkoumali ostatky, ovšem dosud se v žádném z muzejních archivů nenašla zpráva o výsledcích.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...