Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští vědci převzali ocenění za poznání nádorů i za dílo Bohuslava Martinů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Praha Česká věda dokáže přicházet s výsledky, které posouvají výzkum v mezinárodním měřítku, ukazují ceny, které ve středu udělila předsedkyně Grantové agentury ČR Alice Valkárová řešitelům pěti vynikajících, loni ukončených vědeckých projektů.

Vědec Michal Pavelka z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy získal ocenění za základní výzkum fyzikálních systémů, který by mohl přispět k vývoji nových ultrarychlých baterií či k lepšímu poznání možností strojového učení.

Judit Šponerová z Biofyzikálního ústavu Akademie věd ČR pomocí experimentů a počítačového modelování potvrdila reakce, které reálně mohly vést ke vzniku života na Zemi i na jiných planetách ve vesmíru. Jak říká, trvalo stamiliony let, než se sešly všechny potřebné podmínky – energie z dopadu meteoritů nebo ze sopečných erupcí a také protonové záření ze Slunce, jež umožnily vznik molekul, které vyústily ve vytvoření zárodků života.

Badatel Leoš Shivaya Valášek z Mikrobiologického ústavu Akademie věd vedl výzkum, který přispívá k pochopení poruch v lidské buňce, z nichž mohou posléze vzniknout rakovinné nádory a další onemocnění. Aleš Březina z Institutu Bohuslava Martinů získal ocenění za práci na kritickém vydání devíti svazků díla skladatele Bohuslava Martinů a také za zpřístupnění téměř 900 dopisů z obsáhlé korespondence známého hudebního skladatele.

Výzkumem genomu (souboru dědičných informací) rostliny lničky seté a jejích pěti příbuzných rostlin se zabývala Terezie Mandáková ze Středoevropského technologického institutu (CIETEC) Masarykovy univerzity v Brně. Získala tak informace potřebné například pro budoucí šlechtění zemědělských plodin.

Každému oceněnému přísluší odměna ve výši 100 000 korun.

Grantová agentura ČR je nejvýznačnější institucí, jež u nás už 27 let finančně podporuje základní výzkum zejména na vysokých školách a pracovištích Akademie věd. „Základní výzkum rozšiřuje hranice lidského poznání a tvoří základy pro budoucí aplikované výsledky,“ konstatovala předsedkyně agentury Alice Valkárová. Díky takovému bádání se také studenti, kteří se na něm podílejí, učí pracovat s novými poznatky, což se jim pak hodí v praktickém životě.

Laureáti Cen předsedkyně Grantové agentury jsou vybíráni na základě doporučení několika stovek vědců.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!