Středa 21. října 2020svátek má Brigita 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští vědci se mohou zapojit do klimatických misí nejen v Peru

Věda- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věda- ilustrační | foto: Shutterstock

Čeští vědci se budou moci zapojit do klimatických misí v Peru, Vietnamu a Tádžikistánu. Náměstek ministra životního prostředí Vladimír Mana v této souvislosti podepsal dohodu s německou agenturou pro mezinárodní spolupráci.

Česká republika si tyto tři státy vybrala ze 12 zemí, aby zde mohla rozvíjet své další zájmy a naplňovat rozvojový program. Německá agentura, která vědce z Česka vybere, v současnosti tvoří odborné týmy. Financovány budou ze Zeleného klimatického fondu OSN, v němž má ČR zastoupení. Fond vznikl s cílem zrychlit mezinárodní finanční pomoc pro rozvojové země. Peníze mají jít na opatření, která přispějí ke zmírnění následků změn klimatu a k adaptaci na ně.

Příležitost pro investice

Zapojení českých odborníků do misí se plánuje od roku 2015 do roku 2018, kdy program skončí, uvedl Mana. Své životopisy mohou vědci posílat na české ministerstvo, kde se lze informovat o výjezdech.

Speciální klimatický program funguje pod záštitou německého ministerstva pro ekonomiku v mnoha rozvojových zemích. Zaměřuje se mimo jiné na poradenství a pomoc při tvorbě národních investičních plánů.

Spolupráce může dát do budoucna příležitost také investicím a českému soukromému sektoru pro klimatické projekty. Čeští experti budou moct také podle MŽP získat zkušenosti, kontakty i know-how německé strany, která se v této oblasti považuje za jednu z nejúspěšnějších.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...