Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava -1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští vědci se mohou zapojit do klimatických misí nejen v Peru

Věda- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věda- ilustrační | foto: Shutterstock

Čeští vědci se budou moci zapojit do klimatických misí v Peru, Vietnamu a Tádžikistánu. Náměstek ministra životního prostředí Vladimír Mana v této souvislosti podepsal dohodu s německou agenturou pro mezinárodní spolupráci.

Česká republika si tyto tři státy vybrala ze 12 zemí, aby zde mohla rozvíjet své další zájmy a naplňovat rozvojový program. Německá agentura, která vědce z Česka vybere, v současnosti tvoří odborné týmy. Financovány budou ze Zeleného klimatického fondu OSN, v němž má ČR zastoupení. Fond vznikl s cílem zrychlit mezinárodní finanční pomoc pro rozvojové země. Peníze mají jít na opatření, která přispějí ke zmírnění následků změn klimatu a k adaptaci na ně.

Příležitost pro investice

Zapojení českých odborníků do misí se plánuje od roku 2015 do roku 2018, kdy program skončí, uvedl Mana. Své životopisy mohou vědci posílat na české ministerstvo, kde se lze informovat o výjezdech.

Speciální klimatický program funguje pod záštitou německého ministerstva pro ekonomiku v mnoha rozvojových zemích. Zaměřuje se mimo jiné na poradenství a pomoc při tvorbě národních investičních plánů.

Spolupráce může dát do budoucna příležitost také investicím a českému soukromému sektoru pro klimatické projekty. Čeští experti budou moct také podle MŽP získat zkušenosti, kontakty i know-how německé strany, která se v této oblasti považuje za jednu z nejúspěšnějších.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!