22. prosince 2008 16:17 Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští vědci vylepší kapří maso

Vylepšené kapří maso by mělo pomoci především kardiakům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vylepšené kapří maso by mělo pomoci především kardiakům. | foto: Václav ŠálekČTK

ČESKÉ BUDĚJOVICE Vodňanští vědci zahájí příští rok unikátní tříletý projekt, při němž nejprve vylepší kapří maso a pak ho budou servírovat pacientům s nemocným srdcem. Ve světě jde o první takto rozsáhlý výzkum zaměřený na kapra.

Cílem je i zvýšit spotřebu rybího masa tím, že si lidé sami ověří, jak je prospěšné pro jejich zdraví. Kapry krmené směsí, díky níž bude mít jejich maso ideální poměr cenných látek, budou pacientům pravidelně podávat poděbradské lázně. Novinářům to dnes řekli členové výzkumného týmu.

Filety, tedy maso zbavené kostí, které mnohdy lidi odrazují od konzumace ryb, bude 120 pacientů s operovaným srdcem dostávat v lázních na stůl třikrát týdně po dobu 1,5 měsíce. "Filety budou různě upravené, aby se rybí maso lidem nepřejedlo a oblíbili si ho natolik, že ho pak pravidelně zařadí do svého jídelníčku," uvedl zástupce ředitele Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického Jihočeské univerzity Pavel Kozák.

Pomůže speciální krmná směs
Projekt je jedinečný tím, že zpracovává toto téma ze tří úhlů pohledu a má praktické vyústění. Spojil totiž vědce, rybářství Blatenská ryba a Institut pro klinickou a experimentální medicínu (IKEM) Praha.

Minimálně v devíti rybnících ve Vodňanech na Strakonicku se budou zhruba od května kapři přikrmovat speciální směsí, jejíž obilný základ vylepší řepkový a lněný olej. Všechny suroviny pocházejí z jihu Čech, navíc obecně platí, že pozitivní vliv na kapří maso má i přirozený způsob chovu.

Vědci, kteří se dlouhodobě zabývají genetikou, pro výzkum vybrali ideální křížence kaprů z jihočeských vod. Prospěšnost rybího masa odborníci prokázali už před desetiletími, nyní však chtějí u jihočeských kaprů ještě zvýšit obsah omega 3 mastných kyselin. "Jsou významným nástrojem pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění," vysvětlil Jan Mráz, který se specializuje na výzkum kvality rybího masa.

První projekt podobného druhu
Mráz je členem týmu spolupracujícího se švédskou univerzitou v Uppsale, kde vědci obdobně zkoumají vliv lososa a pstruha duhového a letos v září za to získali prestižní mezinárodní ocenění. Tříletý český projekt zaměřený na kapří maso bude ve světovém měřítku prvním.

Nyní je třeba doladit ideální složení krmiva, pak nasadit ryby a testovat je jak v rybnících, tak v akvarijních podmínkách. Pro každý ze dvou plánovaných turnusů v lázních Poděbrady připraví rybáři zhruba šest metrických centů filetů. Obohatí jídelníček dobrovolníkům, u nichž byla prokázána ateroskleróza. Lékaři pak vyhodnotí, jak rybí maso ovlivnilo jejich zdravotní stav.

Jednou z inspirací tohoto výzkumu je studie potravy grónských Eskymáků, které nemoci srdce prakticky netrápí, protože konzumace ryb má na jejich tělo blahodárný účinek. Naopak v tuzemsku civilizačních chorob stále přibývá a jsou příčinou víc než poloviny úmrtí. Přitom roční spotřeba ryb je v České republice rekordně nízká - na jednoho obyvatele pouze pět kilogramů, z toho zhruba jen jeden kilogram sladkovodních.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.