Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští vědci vyvíjejí dron pro efektivnější hledání zdrojů radiace

Ilustrační foto: Označení území se zvýšenou radiací. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Označení území se zvýšenou radiací. | foto: Shutterstock

PRAHA Mnohonásobně efektivněji než současná zařízení by měl nalézt zdroj radiace autonomní dron, který vyvíjejí vědci z Fakulty elektrotechnické (FEL) ČVUT a společnosti Advacam. Dron bude možné využít i v obtížně přístupných místech. Prototyp vznikne zřejmě na podzim, na trh by se měl dron dostat za rok a půl. V tiskové zprávě o tom dnes informovaly ČVUT a Advacam.

Vědci chtějí vyrobit dron, který dovede lokalizovat záření v oblastech, kam se současná zařízení dostanou obtížně nebo vůbec. „K řízení letu nepotřebujeme to, co dnes potřebuje většina dronů, a to je GPS signál. Dron si vystačí pouze se senzory, které si nese sám na palubě, díky kterým rozezná i složité překážky, a může se tedy pohybovat i tam, kde není GPS navigace možná. Náš systém bude tudíž současně malý, což mu umožní let do prostředí s překážkami, a současně bude natolik chytrý, že v tom prostředí bude umět létat,“ popsal vedoucí skupiny Multirobotických systémů (MRS) Martin Saska.

Vědecký ředitel Advacam Jan Jakubek pak uvedl, že detektor dronu, v režimu takzvané Comptonovy kamery, umožní určit směr záření již po detekování několika zachycených částic. „Dron už tak nemusí prohledávat celý prostor, bod po bodu, ale díky znalosti směru zamíří rovnou ke zdroji. Rychlost hledání se tak řádově zvyšuje,“ řekl Jakubek. Kombinace citlivosti a mobility podle něho povede až ke stonásobnému zvýšení efektivity oproti běžným metodám.

Podle ČVUT může být dron využit například při kontrolách na letištích, hranicích, v přístavech, v místech havárií a úložišť komunálního odpadu, ale i při pravidelných dodávkách izotopů pro nukleární medicínu.

Skupina Multirobotických systémů FEL se zabývá hlavně výzkumem v oblasti autonomního pohybu více robotů naráz - především dronů. Tým má za sebou řadu úspěchů v mezinárodních soutěžích.

Advacam vznikla v roce 2013 jako spin-off firma ČVUT. Vyrábí detektory vybavené čipy z Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN). Detektory Advacam se nejčastěji používají pro průmyslovou rentgenovou radiografii, využívá je ale i americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.