Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští vědci za polárním kruhem mapují znečištění

Vědci z ČZU lokalizují půdní sondu na pobřeží Barentsova moře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vědci z ČZU lokalizují půdní sondu na pobřeží Barentsova moře. | foto: ČTK

PRAHA/OSLO Čeští vědci společně s norskými kolegy vyvíjejí v severonorském kraji Finnmark na pomezí Finska a Ruska novou metodu stopování rozsahu a zdrojů kontaminace životního prostředí. Ze vzorků půdy, rašeliny, lišejníků, mechů a sněhu analyzují původ a šíření izotopů kovů. Ty v oblasti po osm desetiletí produkuje ruská huť na zpracování niklu.

„Prostředí jinak nezasažené přírody s jedním znečišťovatelem je ideální model, jehož výstupy porovnáváme se vzorky z Ostravska, kde je zdrojů znečištění mnoho,“ řekl ČTK vedoucí projektu Michael Komárek z České zemědělské univerzity v Praze (ČZU).

Region na norsko-ruské hranici je severním koncem takzvaného evropského zeleného pásu, což je území zachovalé díky někdejší ostře střežené hranici mezi demokratickým Západem a komunistickým Východem. Na obou stranách hranice jsou nyní chráněná území. U ruského příhraničního města Nikel, kam dopadá většina spadu z neodsířených komínů, je však z několikakilometrové vzdálenosti patrné poškození lesa, který připomíná někdejší zničené Krušnohoří. Na norské straně je pak zdrojem znečištění rozsáhlý povrchový důl na železnou rudu nedaleko přístavu Kirkenes.

Vědci z ČZU a noského institutu Bioforsk odebírají půdní sondy na severu Norska.
Žlutě zbarvená mykorhýza v hrabance tajgy. Vědci z ČZU a noského institutu...

Vědci nyní poprvé v rámci tříletého výzkumu odebrali od pobřeží po vnitrozemskou tajgu půdní vzorky ve třech směrech od hutě ve městě Nikel. Vedle chemického rozboru vyhodnotí i mineralogické složení kontaminovaných částic.

„Sníh odráží aktuální složení atmosféry, lišejníky reprezentují koncentrace v horizontu jednoho až dvaceti let a půda s rašelinou ještě delší období. Jsme potom schopni rekonstruovat složení atmosféry a stopovat a identifikovat zdroje znečištění v dané oblasti,“ vysvětlil Komárek. „Proto jsme nově vybavili naši laboratoř hmotnostním spektrometrem s termální ionizací, a můžeme (tak) vyhodnotit izotopové složení jednotlivých kovů ve vzorcích životního prostředí,“ dodal.

Sníh i lišejníky

„Zajímá nás jak svrchní horizont, exponovaný kontaminaci, tak i minerální podloží, reprezentující přirozený výskyt prvků,“ řekl geochemik Vladislav Chrastný. „Nejde o to, že by nikl působil toxicky na zdejší organismy, toxicita je ale vždy jen otázkou dávky. Nikl je pro nás důležitý, protože je stabilní a nedochází k rozpadu jeho izotopů, lze tedy dobře stopovat,“ doplnil.

Předběžné výsledky z analýz sněhu i lišejníků v Norsku ukázaly výrazný trend výskytu niklu v závislosti na vzdálenosti od hutě i na převládajícím směru větru. „Myslíme si, že tento projekt je velmi důležitý, protože nám dovoluje nová srovnání a interpretace výsledků. Doufám, že se nám v blízké budoucnosti podaří zapojit do projektu také ruské vědce, byť to může být komplikované. Rádi bychom se dostali blíže k tomuto zdroji znečištění a zjistili, co se děje v tamní krajině, která je opravdu zle poškozená,“ sdělil Lars Ola Nilsson z norského institutu pro zemědělský a environmentální výzkum Bioforsk.

Češi v rámci tříletého projektu spolupracují vedle Bioforsku také s Norskou geologickou službou. Výzkum je financován z takzvaných norských fondů, které dotace projektu přidělily loni.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....