19. června 2014 6:34 Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští vědci zahájí výzkum kovu v rostlinách

Černohlávek obecný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Černohlávek obecný | foto: Jaroslav Svoboda, Ekozahrada

ČESKÉ BUDĚJOVICE Výzkumu metabolismu kovů v rostlinách se bude věnovat nově vzniklé oddělení v českobudějovickém biologickém centru Akademie věd ČR. Projekt má pomoci mimo jiné využití rostlin pro akumulaci toxických kovů ze znečištěné půdy nebo vody. Podporu ve výši 60 milionů korun výzkumu původně slíbilo ministerstvo školství z operačního programu.

Nakonec však soutěž na výzvu zrušilo. Biologické centrum nyní bude shánět finance na projekt z jiných zdrojů. Novinářům to dnes řekl ředitel Ústavu molekulární bilogie rostlin Biologického centra Josef Špak. "Výzkum normálně začne, ale jsme v nepříjemné situaci, protože peníze na něj zatím nemáme a musíme si je obstarat sami," řekl Špak. Dodal, že 50 milionů korun z grantu mělo směřovat na nákup přístrojového vybavení.

Šéfem mezinárodního pětičlenného týmu, který se výzkumu bude věnovat, je německý vědec Hendrik Küpper. Kvůli projektu se přestěhoval do Českých Budějovic a přivezl si s sebou vlastní vybavení a laboratorní přístroje v hodnotě 27 milionů korun. "Jsme rádi, že se nám podařilo získat tak kvalitního vědce," uvedl Špak.

ČTĚTE TAKÉ:

Čtyřicetiletý Küpper vystudoval a působil na univerzitě v Kostnici, absolvoval několik zahraničních pobytů a stal se hostujícím profesorem na Jihočeské univerzitě. Prostředí dobře zná, protože v minulosti působil na pracovišti akademie věd v Třeboni.

Výzkum kovu v rostlinách může mít vliv třeba i na zdokonalení zemědělství. "V hustě obydlených oblastech světa, jako třeba v Indii, je v půdě nedostatek zinku. A to pak způsobuje nižší úrodu. Pokud rostliny nemají dostatek zinku, tak tolik nerostou," řekl Küpper. Jeho tým se chce primárně věnovat právě problematice nedostatku nebo přebytku kovu v jednotlivých rostlinách. "Budeme zkoumat jejich pestrou škálu. Těch rostlin, kterým se hodláme věnovat, je opravdu hodně," uvedl.

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Vypadá i funguje jako nová. Jen z ní kvůli několika nesmyslům ani nezískám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!