Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští žáci si vedou dobře. Propadlo jich zhruba jen pět procent

Základní škola (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Základní škola (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA V Česku 4,9 procenta patnáctiletých uvedlo, že muselo minimálně jednou v průběhu povinné školní docházky opakovat ročník. V rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se jedná o podprůměrné číslo, průměr je na dvanácti procentech.

Ukázalo to mezinárodní srovnání PISA 2012, z něhož byl tento dílčí údaj nedávno zveřejněn. V Česku je podle školského zákona možné opakovat ročník pouze jedenkrát na každém stupni základní školy.

Z evropských zemí nejčastěji propadají děti v Belgii, Lucembursku, Portugalsku a Španělsku, kde se tento údaj pohybuje mezi 30 a 39 procenty. Například ve Francii je to také více než čtvrtina, ale ve srovnání s rokem 2003 došlo k poklesu o více než deset procentních bodů. V průměru třinácti zemí s více než dvaceti procenty propadlíků v roce 2003 hodnoty průměrně klesly o 3,5 procenta.

Autoři této zprávy poukazují na to, že opakování ročníku při nezvládnutí učiva není výhodné pro žáky, kteří propadli, ani pro samotný školský systém. U dotčených žáků je podle nich větší pravděpodobnost, že školu nedokončí, nebo naopak zůstanou ve vzdělávacím systému déle, takže stráví méně času na pracovním trhu.

Škola (ilustrační foto).

Pravděpodobnost propadnutí se přitom ve 33 z 61 zúčastněných zemí zvyšuje u dětí, které jsou sociálně-ekonomicky znevýhodněné. V této skupině napříč zeměmi OECD propadá každé páté dítě, zatímco u dětí s kvalitnějším zázemím je to jen sedm procent.

Školní neúspěchy a nerovnost ve společnosti

Znepokojující je podle autorů skutečnost, že děti s horším rodinným zázemím častěji propadají i ve srovnání s dětmi s obdobnými výsledky v matematice, čtenářské nebo přírodovědné gramotnosti. V Česku mají přibližně 1,5krát větší pravděpodobnost propadnutí, což přibližně odpovídá průměru OECD a zúčastněných partnerských států.

Například na Slovensku mají děti z tohoto rodinného prostředí pětkrát vyšší pravděpodobnost propadnutí, v Řecku dokonce zhruba šestkrát.

Podle autorů mohou školní neúspěchy žáků ze znevýhodněných rodin vést k posílení nerovnosti ve společnosti. Dětem s problematickým chováním a nedostatky v učení by se mělo pomáhat doučováním nebo přizpůsobováním metod výuky jejich potřebám.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY s AJ Praha-východ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč