Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Cestujte vesmírem v prostoru i čase. Revoluční novinka planetária v Praze

Galaxie (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Galaxie (ilustrační foto). | foto: NASAReprofoto

PRAHA Co je to vlastně vesmír a co všechno se v tomto nekonečném prostoru skrývá, odhalí návštěvníkům planetária v pražské Stromovce pořad Tajemný vesmír. Premiéru bude mít již tuto sobotu, oznámila Lenka Hálová z pražského planetária.

Vesmír, i když zdráhavě a po malých částech, vydává svá tajemství. Cesta za poznáním v novém pořadu bude sice fikcí, ale fikcí založenou na vědeckém bádání, na poznání generací astronomů, na výsledcích pozorování nesčetných přístrojů a kosmických sond.

Do nejvzdálenějších zákoutí vesmíru, kam dosud pronikly jen nejdůmyslnější přístroje pro pozorování vesmíru, se pracovníci planetária spolu s návštěvníky vypraví pomocí unikátních možností projekčního systému Skyskan Definiti. Pohled do dálky je totiž pohledem do dávné minulosti, až k počátkům vesmíru.

Hvězdy můžete pozorovat z libovolného místa vesmíru
Digitální projekční systém SkySkan Definiti posouvá možnosti Planetária daleko za obvyklé hranice klasických optických planetárií. Hvězdy je umožňuje sledovat nejen tak, jak jsou vidět nyní ze Země, ale i v prostoru a čase. Na hvězdnou oblohu je tedy možné se podívat z jakéhokoli známého místa ve vesmíru v kterékoli fázi jeho vývoje.

Čtěte také:

Trojrozměrný model vesmíru umožňuje lépe a názorněji vysvětlit, že hvězdy jsou rozmístěny v prostoru. Stejně tak umožňuje pozorovat z libovolného místa vesmíru planety sluneční soustavy nebo pozorovat východ Země nad měsíčním povrchem.

Model vesmíru program umožňuje aktualizovat, takže jeho součástí jsou i nově objevené extrasolární planety, tedy planety obíhající kolem jiných hvězd, než je Slunce. Řídící systém tvoří 12 počítačů, které přepočítávají polohy všech hvězd v reálném čase, vlastní projekci zajišťují dva datové projektory.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!