Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN

Diskuse k článku: Hawking: Chce-li lidstvo přežít, mělo by si během 1000 let najít novu planetu k životu

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 20
  • Poslední: 25.11.2016 0:28
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
David.79 21.11.2016 9:23

A jak lidstvu pomůže, když se přestěhuje jinam? S novou adresou to dopadne jako se starou...

I. Valčíková 25.11.2016 0:28

Vlastně je i váš život zbytečný. Určitě ani nemáte děti, jaký by to mělo smysl.

;)

D. Grundel 21.11.2016 8:20

Kdysi Futurama s oblibou parodovala Hawkinse. Dnes Hawkinse paroduje nejlepe sam Hawkins.

M. Vápeník 20.11.2016 20:23

Pan Hawking je nepochybně významný ve svém oboru. Co se však umělé inteligence týká, chtěl bych všechny přítomné laiky uklidnit - umělá inteligence se sama nikdy vyvíjet nebude. Nemá tu schopnost. Sice určitá část i odborné veřejnosti jaksi věří, že ano, ale mýlí se.

J. Manhal 20.11.2016 23:08

Mohu se zeptat z jakého titulu se Vy považujete za odborníka? Čistá zvědavost :)

M. Vápeník 21.11.2016 9:04

Zeptat se můžete.

J. Husařík 21.11.2016 15:41

Jistě. Létat nemůže nic, co je těžší než vzduch. Maximálně padat. To se také říkalo. K umělé inteligenci směřujeme poměrně rychle a nezadržitelně. Je například snaha vyvinout satelity, které by se replikovali z dostupného materiálu a šířili vesmírem a posílali data. Ano, mnoho co z toho, co dnes máme, bylo sci-fi před desítkami let a nebo si to lidi ani nedokázali představit. Co bude za dvě stě, či čtyři sta let, pokud se lidstvo nezničí, si ani My dnes nedokážeme představit.

M. Vápeník 21.11.2016 17:15

Víte, pane kolego. Kdybych se v devatenáctém století chtěl považoval za odborníka a tvrdil, že nic těžšího vzduchu nemůže létat, pravděpodobně bych musel být slepý.

J. Manhal 21.11.2016 20:23

Už jsem neměl v úmyslu reagovat, ale Vy mi nedáte.. Vy se vážně považujete za odborníka - nemyslíte to jako vtip? Jestli jo, tak se omlouvám.

Lidi, kteří se v těhle věcech vyznají jsou strašně inteligentní a Vy jste navíc neřekl nic konkrétního.

Mohu se Vás zeptat jakou literaturu jste četl na téma umělé inteligence a od jakých autorů? (já například dočítám knihu Godel, Eschler, Bach)

Spíš mi přijdete jako laik, který o umělé inteligenci četl jenom na internetu na mainstreamových servrech - což samozřejmě není málo, ale je to málo na to, abyste se implicitně označoval za odborníka.

M. Vápeník 21.11.2016 21:26

Pen kolego, to, že stroj 'není dostatečně inteligentní', dokázal už před osmdesáti lety nějaký pan Turing, když formuloval teorii tzv. nevyčíslitelných problémů. Pokud vás to zajímá, můžete si to nastudovat například zde:

http://marvap.blog.zive.cz/2015/06/73-detekce-zastaveni-turingova-stroje/

a následující dva články. Také se můžete podívat na 99-ku. A speciálně vám doporučuji 161 a 163.

Ale asi vás to nepřesvědčí. Ale víte co, alespoň přemýšlejte nad tím, jaká byla historie vynalézání perpetua mobile, popř. nad otázkou, za jak dlouho se obraz promění ve svůj originál.

J. Manhal 21.11.2016 22:02

Je vidět, že na tom nejste se znalostmi ani o chlup líp než já. A formulace, že Turing dokázal, že stroj "není dostatečně inteligentní" je přímo směšná.

Nemá cenu abychom my dva debatovali o tom, zda počítače mohou myslet. Jenom bychom se oba ztrapňovali. Setkal jsem se s velice vzdělaným matematikem, který mi říkal, že "absolutně nevěří, že počítače budou moct myslet". Jeho přesné důvody jsem moc nepochopil (mluvil anglicky), ale každopádně zastával podobný názor jako Vy.

Mně jenom vadí, že se označujete za odborníka, přitom pravděpodobně jste matematiku nestudoval (rozhodně ne logiku na Karlově univerzitě). Moje poslední poznámka je tohle: Turing sám hluboce věřil, že počítače budou moct myslet.

M. Vápeník 22.11.2016 4:53

Máte pravdu v tom, že je to vlastně otázka ne odborná, ale otázka víry. A v obou případech spíše v tom smyslu, v co člověk věří spíše než v co nevěří.

I. Jemelka 20.11.2016 20:12

pan Hawking zapomina ze lidstvo nema sanci se dostat za hranice slunecni soustavy ... takze vyber planet je velmi limitovany

J. Husařík 21.11.2016 15:50

Proč myslíte? Za sto let jsme dokázali zvýšit rychlost pohybu strojů schopných letět, asi 30x. Proč by se měl tento vývoj zastavit? Například jsme schopni již "vypěstovat" dítě mimo dělohu ženy. Umělé oplodnění není problém už dávno. Není možné poslat robotizované plavidlo, kterým pošleme zmražená vajíčka a spermie, kterými je oplodní, až když se přiblíží k nějakému tělesu, schopného života? O zbytek se postará robotizovaná posádka. Za několik desítek let to nebude žádný problém.

S. Melichar 20.11.2016 19:33

Zničili jsme jednu planetu? Nevadí, osídlíme (a následně zničíme) další. A další... Opravdu, názorný příklad inteligentního uvažování. Opravdu si S.H. myslí, že na útěku před super A.I. si jí nevezmeme s sebou? A svoje zvyky a způsoby taky.

Jiří_K 20.11.2016 18:23

Já bych to tak černě neviděl, do 30 let ovládnou muslimové Evropu, do dalších 20-30 let jich 9/10 vychcípá hladem, protože je nebude mít kdo živit a zbytek bude běhat v kůžích a ostřit klacky pazourkem! Zbytek světa na tom nebude o moc lépe!

J. Manhal 20.11.2016 18:07

Hawking je jistě ohromný genius (alespoň v provnání se mnou - průměrným studentem :)), ale mám pocit, že upadává často do předsudků, které jsou typické pro scénáristy Star-Treku.

Za prve 1000 let je strašná doba a myslím, že vzhledem k exponenciálnímu vývoji, za tu dobu už lidstvo nebude ani vzdáleně připomínat to, čím je dnes (organická hmota opatřená inteligencí řádově srovnatelnou s opicemi). Za druhé je v nás silně a evolučně zakořeněný princip přežití - zachovat se a rozmnožovat se. Problém je, že rozumově tento princip rozmnožování není odůvodněn. Náš smysl je mít děti a smysl těch dětí je mít další děti atd. ... je to jako jít za duhou, ale ke které se nikdy nedostaneme. Je to smysl, který lze logicky odůvodnit Darwinovou teorií, ale který je slepý a (vypadá to) že nikam nevede.

J. Manhal 20.11.2016 18:07

Prostě z vyššího filosofického pohledu mi není jasné proč by lidstvo muselo za každou cenu žít na věky a snažit se přežít jenom proto aby přežilo. A poslední (podobná) poznámka je k té umělé inteligenci. Za prve Einstein v umělé inteligenci nepřítele neviděl, ale faktem je, že to (asi) nijak nezdůvodnil. Ale i kdyby nás umělá inteligence předběhla - co by bylo špatné na tom, že nás nahradí? V čem jsou lidé lepší než geniální umělá inteligence? Co lidé mají a ona ne?

Zatím jsem na odpovědi k těmhle otázkám nikde neslyšel. Současní géniové se snaží sestrojit umělou inteligenci, ale na tyto otázky se odpovědět nesnaží...

S. Vor 20.11.2016 19:22

z vyššího filosofického pohledu mi není jasné,proč by mne to mělo zajímat....:-)))

za tu dobu co si určil je víc než pravděpodobné,že potenciál katastrof,kterými disponuje Země se z toho určitě naplní.Pak tu máme potencial či aspekt lidský-vybijem se sami navzájem a v neposlední řadě jsou tu kosmologické události.Jste oba vtipálci.Niels Bohr a Max Planck byli jako teoretičtí fyzici větčí borcí a hlavně užitečnější pro lidstvo.

J. Manhal 20.11.2016 19:33

Niels Bohr, Max Planck a Hawking dělali všichni stejnou fyziku. To co je užitečné, lze ve vědě říct pouze a posteriori, poté, co je objev vykonán. Vědec sám není schopen předpovědět, jak významný jeho objev bude. Kdyby lidé dělali jenom to, co považují za užitečné, tak dodnes lezou po stromech.

Jinak já nejsem (a nikdy nebudu) fyzik.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...