Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Chcete pozorovat oblohu jako Galileo? Tento týden můžete

Galileo Galilei | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Galileo Galilei | foto: Reprofoto

Ondřejov Chcete si zkusit, jak viděl Galileo před 400 lety v roce 1609 planetu Jupiter a náš Měsíc, když na tato kosmická tělesa poprvé namířil dalekohled? Příležitostí je celosvětová akce Galileovské noci, která proběhne od 22. do 24. října.

Astronomický ústav AV ČR v Ondřejově umožní pozorování v uvedených dnech od 17 do 19 a od 19:30 do 21:30. Budete si také moci vyzkoušet pohled replikou historického Galileova dalekohledu. V případě zatažené oblohy se pozorování nekoná. V sobotu 24. října se od 17:30 za špatného počasí uskuteční v Ondřejově přednáška Pavla Ambrože na téma Jak to bylo s Galileovým dalekohledem?

Pozorování Měsíce, Jupitera a dalších nebeských objektů pořádá od 20:30 Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové. K dispozici bude 20 cm refraktor v hlavní kupoli hvězdárny a počítačem řízený dalekohled na terase.

Návštěvníci dostanou brožurku Po stopách Galilea s návodem na vyrobení dalekohledu vydanou Českou astronomickou společností k Mezinárodnímu roku astronomie. Galileovská noc se uskuteční rovněž v Brně, Českých Budějovicích, Jindřichově Hrdaci, Pardubicích, Ostravě a v Uherském Brodě. Podrobnosti na www.astronomie2009.cz


V průběhu Galileovských nocí nabídlo několik observatoří na celém světě své dalekohledy ke vzdálenému použití komukoli na světě. Kdokoli z veřejnosti s přístupem k internetu bude mít možnost pořídit si fotografii astronomického objektu ze svého domova, a to zdarma. Ke vzdálenému pozorování nejsou zapotřebí žádné speciální schopnosti vyjma základní počítačové gramotnosti a alespoň základní znalosti anglického jazyka (v projektu prozatím není zapojen žádný český dalekohled).

Bližší informace o všem se dočtete na originálních stránkách, na nichž jsou také vyjmenovány dalekohledy nebo observatoře, které přislíbily spoluúčast na projektu, společně s instrukcemi, jak se na stránkách daných institucí zorientovat a získat vlastní fotografii objektu hvězdné oblohy.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Najdete na Lidovky.cz