Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Chudoba ovlivňuje mozek

Žebrající muž na ulici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žebrající muž na ulici. | foto: Lidové noviny

ITHACA (USA) Boj s chudobou je dlouhodobou prioritou většiny vlád, ovšem výsledky jsou jen málokdy uspokojivé. Psychologům z Cornellovy univerzity, kteří sledovali dospívající mládež z různých společenských vrstev, se podařilo odhalit jeden z důvodů, proč se chudoba často předává z generace na generaci.

Gary Evans a Michelle Schambergová navázali na práci Marthy Farahové, která před několika lety prokázala, že děti vyrůstající v chudobě mají horší krátkodobou paměť. Kapacita této paměti je důležitá například při učení se jazykům, při čtení nebo při řešení problémů.

Ve skupině dobrovolníků sledovaných Evansem a Schambergovou byly necelé dvě stovky teenagerů bílé pleti. Všem bylo v době zahájení výzkumu sedmnáct let. Obě pohlaví byla rovnoměrně zastoupena.

Vědci se nejprve pokusili kvantifikovat stresovou zátěž, které byli účastníci pokusu během života vystaveni. Zkombinovali proto šest hodnot, u nichž je vazba na stres známa. Do indexu zahrnuli výši systolického a diastolického krevního tlaku, hladiny tří hormonů, jejichž koncentrace závisí na stresu, a také indikátor obezity BMI.

Chudí mají vyšší ukazatel stresu

Ukázalo se, že teenageři z chudých rodin měli „ukazatel stresu“ na vyšší úrovni než jejich vrstevníci ze střední třídy. Dokonce je možné z tohoto ukazatele odhadnout, jak dlouhou dobu žil konkrétní jedinec v nuzných podmínkách.

Bez opakování a mnemotechnických pomůcek si lidé různého věku jsou schopni zapamatovat na dobu 15-20 sekund pět až devět prvků, například čísel. Osoby pocházející ze střední třídy během pokusů dokázaly v krátkodobé paměti udržet nadprůměrných 9,4 prvku.

Ti, kteří strávili celý život v chudobě, si zapamatovali jen 8,5 položky. Lidé, jejichž zkušenost zahrnovala život v poměrném blahobytu i v horších podmínkách, se pohybovali mezi těmito hodnotami.

Vědci pomocí statistických metod prokázali, že za tyto odchylky může právě stresová zátěž. Další parametry, v nichž se chudí lidé odlišovali od střední třídy, s horší pamětí nesouvisely. Během výzkumu se například prověřoval vliv porodní váhy, vzdělání matky a také jejího stáří v době porodu či to, zda byli rodiče zkoumané osoby oddáni.
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Žebrající muž na ulici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Žebrající muž na ulici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Žebrající muž na ulici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.