29. července 2011 9:09, aktualizováno  11:59 Lidovky.cz > Relax > Věda

Chyboval otec teorie o globálním oteplování?

Globální oteplování (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Globální oteplování (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

JUNEAU Americký biolog Charles Monnett, jehož pozorování ledních medvědů se před sedmi lety stalo podnětem ke vzniku celosvětového hnutí proti globálnímu oteplování, byl odeslán na nucenou dovolenou a jeho vědecké postupy jsou předmětem vyšetřování.

Oznámila to agentura AP s odvoláním na informované zdroje v aljašském městě Juneau.

Přesný charakter obvinění proti Monnettovi se agentuře zjistit nepodařilo.

ČTĚTE TAKÉ

Americké úřady se k povaze vyšetřování nevyjádřily a zakázaly Monnettovi, aby o případu mluvil.

Podle Monnettovy manželky Lisy Rottermanové ale vědcova nucená dovolená zřejmě souvisí s očekávaným rozhodnutím americké vlády o těžbě ropy z moře při aljašském pobřeží.

Monnett na sebe upozornil svými výzkumy z roku 2004. Vědec si tehdy povšiml mrtvých ledních medvědů ve vodách severských moří. Medvědi, považovaní za vynikající plavce, se podle jeho úvahy utopili, když byli nuceni plavat v nepříznivém počasí na extrémních vodních plochách, jež vznikly nadměrným táním ledu.

Článek vyvolal v USA mimořádnou pozornost a z ledních medvědů učinil symbol globálních klimatických změn. Zmínku o osudu ledních medvědů obsahují i ekologické studie, za něž bývalý americký viceprezident Al Gore dostal Nobelovu cenu. V květnu 2008 byli lední medvědi označeni za ohrožený druh.

VÍCE O LEDNÍCH MEDVĚDECH

Monnett byl odeslán na nucenou dovolenou 18. července, dokud neskončí "prověřování jeho vědecké bezúhonnosti," napsala AP. Vyšetřování, které vedou inspektoři americké vládní ekologické agentury, je interní a o jeho průběhu nejsou k dispozici žádné informace. Na veřejnost proniklo jen prohlášení vyšetřovatele Erika Maye, podle něhož jde v Monnettově případu o podezření z "vědeckého pochybení, chybných údajů a špatných výpočtů".

Podle AP je zřejmé, že bez ohledu na výsledek kauza zesílí spory mezi zastánci a odpůrci teorie o globálních klimatických změnách. Už nyní vyšetřování vyvolává bouřlivý odpor Monnettových zastánců, kteří žádají očištění jeho vědecké cti a návrat do úřadu.

ČTK

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na Lidovky.cz