Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Chystá se bič na správce sítě

Pokud zákon projde, budou moci být administrátoři stíháni za svou nedbalost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pokud zákon projde, budou moci být administrátoři stíháni za svou nedbalost. | foto: Lidovky.cz

S poměrně rozporuplnými návrhy přichází zákon ministerstva spravedlnosti, který upravuje trestně-právní odpovědnost správců sítě a to jak ve státních firmách, tak soukromé sféře.

Hlavní spory se vedou okolo ustanovení, které říká, že hrozí až dva roky odnětí svobody tomu, kdo z hrubé nedbalosti zničí, pozmění nebo jen poškodí data v počítačovém systému, který má v zaměstnání na starosti, a způsobí tím svému zaměstnavateli škodu velkého rozsahu.

Motivací zákona je snaha, aby tuto práci vykonávaly jen takové osoby, které dané problematice dobře rozumějí. Má jít o prevenci proti tomu, aby málo zkušení administrátoři usnadňovali hackerům průnik do chráněných sítí.

Řešení takovéto situace bylo až doposud věcí vztahu mezi vedením a zaměstnancem. Trestní odpovědnost přicházela ke slovu pouze v případě, že administrátor úmyslně zneužil data, ke kterým se během svého působení ve firmě dostal.

Zákon se snaží postarat o bezpečnost i jinak. Až dva roky vězení mají hrozit tomu, kdo nějakým bude zasahovat do datových, textových, hlasových, obrazových či zvukových zpráv posílaných přes internet či do e-mailu konkrétnímu příjemci, nebo kdo prozradí či využije tajemství posílaná v těchto zprávách, jež nejsou určeny jemu. Tresty se ještě zvyšují v případě, že půjde o činnost organizované skupiny.

Vězení má nově hrozit i těm, kteří se o průnik do cizích systémů pouze pokoušejí, avšak neúspěšně. Trestné má být přechovávání nástroje, zařízení či prostředku včetně počítačového programu, který může vést k neoprávněnému přístupu do cizího počítače nebo systému.
 
Zákon v současné době čeká na schválení Senátu.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...