Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Chystá se bič na správce sítě

Pokud zákon projde, budou moci být administrátoři stíháni za svou nedbalost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pokud zákon projde, budou moci být administrátoři stíháni za svou nedbalost. | foto: Lidovky.cz

S poměrně rozporuplnými návrhy přichází zákon ministerstva spravedlnosti, který upravuje trestně-právní odpovědnost správců sítě a to jak ve státních firmách, tak soukromé sféře.

Hlavní spory se vedou okolo ustanovení, které říká, že hrozí až dva roky odnětí svobody tomu, kdo z hrubé nedbalosti zničí, pozmění nebo jen poškodí data v počítačovém systému, který má v zaměstnání na starosti, a způsobí tím svému zaměstnavateli škodu velkého rozsahu.

Motivací zákona je snaha, aby tuto práci vykonávaly jen takové osoby, které dané problematice dobře rozumějí. Má jít o prevenci proti tomu, aby málo zkušení administrátoři usnadňovali hackerům průnik do chráněných sítí.

Řešení takovéto situace bylo až doposud věcí vztahu mezi vedením a zaměstnancem. Trestní odpovědnost přicházela ke slovu pouze v případě, že administrátor úmyslně zneužil data, ke kterým se během svého působení ve firmě dostal.

Zákon se snaží postarat o bezpečnost i jinak. Až dva roky vězení mají hrozit tomu, kdo nějakým bude zasahovat do datových, textových, hlasových, obrazových či zvukových zpráv posílaných přes internet či do e-mailu konkrétnímu příjemci, nebo kdo prozradí či využije tajemství posílaná v těchto zprávách, jež nejsou určeny jemu. Tresty se ještě zvyšují v případě, že půjde o činnost organizované skupiny.

Vězení má nově hrozit i těm, kteří se o průnik do cizích systémů pouze pokoušejí, avšak neúspěšně. Trestné má být přechovávání nástroje, zařízení či prostředku včetně počítačového programu, který může vést k neoprávněnému přístupu do cizího počítače nebo systému.
 
Zákon v současné době čeká na schválení Senátu.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!