Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 8 °C oblačno Předplatné LN

Diskuse k článku: Chystá se bič na správce sítě

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 41
  • Poslední: 16.1.2009 7:21
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
16.1.2009 7:21

totalitní zákon?

Je jistě správné postihovat hackery za průniky a nebo pokusy o průnik do cizích počítačů. Řada nástrojů slouží i k legálním činnostem a byla distribuována i s CD odborných magazínů (hodí se, když např. rodič proniká do počítače dítěte, je nutno vloupat se do počítače zaměstnance který je na dovolené). Obojí jsem zažil a v tom druhém případě (administrátorů na dovolené) hrozila podniku škoda značného rozsahu. Co je však podivné, že by měl vzniknout precedent, kdy pouhé vlastnění věci se posuzuje jako by jí byl spáchán trestný čin. Vlastnit počítačový program zatímnení trestní čin. Zpravidla je také nutno dokázat úmysl. Navíc u software mají některé aplikace více funkcí, jiné mohou být použity právu odporujícím způsobem. Např. disasembler nepoužívají jen hackeři, ale i komerční programátoři na svých vlastních dílech. Další otázka je, zda tyto programy které mohou často způsobit i poškození dat a nebo bezpečnosti systému budou smět používat orgány činné v trestním řízení, jako soudní znalci, policisté, zpravodajské služby. Bude pro ně platit výjimka podobně jako u některých střelných zbraní? Pokud ne, znamenalo by to znemožnění práce soudního znalce při zjišťování, zda na kryptovaném disku není nelegální software?

9.1.2009 16:55

Diletantsti zakonodarci

Doufam, ze to nekdo zablokuje.

Podle teto formulace by bylo trestne instalovat operacni system s nastroji jako nmap, ping, dig, tcpdump nebo ssh.

9.1.2009 7:24

A kdy něco podobného

potká naše debilní politiky? Ti nasekali miliardové škody a vesele vládnou dál. Holt je to tady pořád stejné jako za bolševika. Politik je nedotknutelný. Strana a vláda nedopustí, aby byl za svoje selhání potrestán! (Y):-(

8.1.2009 18:36

grr

hm supr tak dneska to ti dementi schvalili :-/

30.12.2008 17:34

Mňo,

docela normální listovní tajemství jde dnes mimo odpovědnost lidí, kteří mohou do přenášených zpráv nahlížet a případně mají zajišťovat jejich ochranu proti zneužití. Počítám, že většina úniků citlivých infomací jde rukama zaměstnanců firmy a současných adminů, než prostřednictvým neznámých hackerů. A co teprve srážka se samolibým adminem, co maže data uživatelům, zavádí cenzuru a špicluje a udává zaměstnance, aby se zalíbil svým šéfům?

Stačí se podívat na veřejné weby, kde se adminem třeba uživatelských přístupů může stát kdokoliv. To je potom neustálé "zneužívání pravomoci" a poškozování ostatních uživatelů. Dejte blbci právo omezovat ostatní a je vymalováno.

Osobně mám pocit, že nelze stále spoléhat na jakési samozřejmé odpovědné chování klíčových lidí ve firmě (s platem pro srandu králíků) a věřit, že svého postavení a svých pravomocí nikdy nezneužijí. Počítám, že jakýsi zákon, a to dokonce vedoucí k případnému úplnému zákazu činnosti, by zde v dnešní době být měl.

1.12.2008 11:51

Ptákovina

Je v zájmu zaměstnavatele zajistit informace uložené ve firemním informačním systému. Stejně jako se firma pojišťuje proti vznikům škody (požár ....) a dbá na proškolování zaměstnanců na bezpečnost při práci, nakupuje ochranné prostředky, měla by stejným způsobem dbát o IS. Tohle je paskvil, který tuto odpovědnost přesouvá ze zaměstnavatele na zaměstnance.

Je odpovědností zaměstnavatele zajistit prostředky, aby data byla dostatečně zabezpečeny proti chybě či zásahu vyšší moci (archivace, zálohování, omezení přístupu, dislokace). Je odpovědností zaměstnanavatele zajistit personálně správu tak, aby byly podobné excesy eliminovány a nastanou-li, aby byly finanční ztráty minimalizovány.

Takze, budeme-li mít firmu, která oholí náklady na bezpečnost IS na minimum, oholí náklady personální na údržbu IS (co do počtu a kvality obsluhujícího personálu) a na průběžné vzdělávání personálu a dojde k bezpečnostnímu incidentu (třeba v důsledku neznalosti), vyvyníme firmu a  obviníme zaměstnance. Co to je za ptákovinu?

Pozavíráme postupně všechny programátory, a vývojové týmy, které produkují SW ve kterém jsou chyby a bezpečnostní díry, které mohou poškodit či zničit data?

A co se týče nástrojů pro průnik do systému - v řadě případů jsou nástroje pro neoprávněný průnik a nástroje pro administraci totožné.

30.11.2008 2:01

Staci kdyz si stahnete freeware obsahujici

chraneny kod a uz mate klepeta. Ochrana dusevniho  vlastnictvi dnesni legislativou je pakarna. At si ho kazdy chrani technickymi prostredky, kdyz je toho schopen. Technologicke realie a zakony jsou v tak prikrem rozporu, ze muze vzniknout jenom malo funkcni paskvil. 

29.11.2008 23:15

Takze

takze trestné bude už to samo, být administrátorem sítě. No tě pic :-( (Y)>-

29.11.2008 14:56

Trochu mimo misu

Chapu, ze ochran dat je problem, ale predstavy o to, ze bude trestne prechovavat programy ktere to umoznuje je smesna. To by mohli kriminalizovat vlastniky prekladacu programu, browseru atd. to je za vyplod nejakeho podobneho blba jako je "pocitacovy" expert  DrSc. Smekal

 

29.11.2008 19:01

Re: Trochu mimo misu

Dle tohodle noveho paskvilu, kdyz skrze muj pocitac nekdo napadne sit, znamena to, ze pujdu sedet??? Jak mam vedet, zda je muj program bezpecny nebo ne?! Co to je za zakon?

29.11.2008 21:34

Re: Trochu mimo misu

Nikoliv. Hrubá nedbalost, kterou by zákon k trestnosti vyžadoval, spočívá v tom, že někdo znal následky svého jednání/nejednání, ale bylo by mu to de facto jedno. To co zmiňujete je nevědomá nedbalost, která by trestná nebyla.

23.12.2008 21:35

Re: Trochu mimo misu

Stejně je to pyčovina. Už jen to, že budu mít ve svém počítači nějaký kompilátor bude na klepeta stačit. Můžu s tím přece naprogramovat nástroj, s nímž se mohu kamkoli "bourat"...

29.11.2008 13:30

5 a 2

Takže ožralej nebo sfetovanej zabiju autem několik lidí a dostanu maximálně 5 let a když mi někdo proleze sítí kvůli chybě deBilla tak 2roky? Chyba byla, že jsme naučili psát v teksťáku ty blbce nahoře.

29.11.2008 21:35

Re: 5 a 2

Nikoliv, vy popisujete nevědomou nedbalost, kterou by zákon netrestal.

30.11.2008 10:52

Re: 5 a 2

Dobrá máte pravdu, můj příklad byl nadnesený. Ale kdo dělal někdy správce sítě tak vím, že nelze zabezpečit vše. Obzvláště, když máte nadřízenému vysvětlit, aby uvolnil finance na něco, co mu absolutně nic neříká. Rád bych se potkal s "odborníkem", který dal návrh zákona. A chtěl bych, aby mi dal návrh řešení situací, které jsem za léta zažil. Ono je snadnější stanovovat tresty, než poskytnout podporu. Je to jen alibismus.

28.11.2008 22:32

Realita

Bohužel, ono to je ve skutečnosti skoro vždy tak, že gauneři jsou o krok před zákonem. Protože gauneři si vymýšlejí nové metody, nikoliv zákonodárci.

17.12.2008 16:57

Re: Realita

To je součást demokracie. Zákon nedovoluje, ale zakazuje. Za socialismu zákon povoloval, důsledky si domysli sám ...

28.11.2008 14:16

Trestné má být přechovávání nástroje, zařízení či prostředku

Kazdy kdo ma telnet je postizitelny :), nebo staci nejaky nastroj na posilani http zprav :)

btw. jak maji administratori testovat, jestli k nim nekdo muze? Nejlepsi je pouzit nejaky tool k tomu urceny. Jakpak to budou delat, kdyz je nebudou moct prechovavat?

2 roky vezeni? Ok kluci administratorsti teste se na VELKE prachy, ale asi jen pokud mate VELKOU firmu, ktera tyto sluzby bude poskytovat, protoze pro malou firmu o 10 pocitacich nebude realne mit vlatniho zpravce site na castecny uvazek.

Secteno a potvrzeno, zase se zakonodarci snazi montovat do neceho co maji nechat na firmach a smlouvach.

Uz se tesim, az se bude delat podobny zakon na obsluhu kuchyne, LIDI vzdyt kuchyn je plna nozu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

29.11.2008 12:57

Re: Trestné má být přechovávání nástroje, zařízení či prostředku

Ale prd. Kuchyň je plná nožů, ale to nikoho moc neohrožuje... Zákonodárci si hledí jen sebe a svých konkrétních problémů, takže o nože v kuchyni se opravdu nemusíme bát...

Vždy mě hrozně udiví, když si někdo myslí, že v parlamentu/senátu někdo sedí a snaží se řešit problémy občanů, jen tak, ze své vlastní vůle nebo snad dokonce přinést něco dobrého. Takhle to fakt nefunguje...

28.11.2008 14:00

Co je SW vlastně za zboží a jak s ním spolehlivě pracovat

Cokoli jiného než SW by za stávajících podmínek bylo neprodejné. Kdo četl licenční a  "záruční" podmínky, alespoň tuší,  co mám na mysli.

Kupujete něco, co má nesmírné množství chyb, které nikdo není schopen opravit a každá oprava zanáší alespoň jednu chybu další. Koupil by někdo TV či auto plné vad?

23.12.2008 22:36

Re: Co je SW vlastně za zboží a jak s ním spolehlivě pracovat

Ano, koupil. Auta plná vad jsou a největší vadou jsou debilní řidiči. Zrovna dnes se jeden při vyjíždění od hospody nerozhlédl a na zpátečku vyrazil přímo předemne. Asi měl upito. Ubrzdil jsem to jen tak tak :-(.

28.11.2008 13:22

bohate lobby zas

prosazuji vlastni zajmy do statniho prava

28.11.2008 12:15

Souhlas

A hackerům řezat uši  ;-€

3.1.2009 16:16

Re: Souhlas

komu?

27.11.2008 14:15

odpovědnost

Tímto se zásadně zvyšuje naše odpovědnost, dostáváme se do stejné pozice jako lékaři nebo právníci, mělo by se to odrazit na našem finančním ohodnocení a pravomocech. Já osobně si myslím že minimální mzda v IT by měla být 75000Kč měsíčně a že bysme měli založit profesní komoru která by dohlédla na to aby se v oboru nemohl angažovat nikdo kdo by byl ochoten pracovat za méně.

30.12.2008 12:20

Re: odpovědnost

plne souhlasim, hlasim se jako clen, tohle bude jedina moznost

3.1.2009 16:14

Re: odpovědnost

S tim se neda nesouhlasit, takze se tez pripojuji ;)

26.11.2008 23:30

psycho!

Co je toto zac? "Trestné má být přechovávání nástroje, zařízení či prostředku včetně

počítačového programu, který může vést k neoprávněnému přístupu do

cizího počítače nebo systému." Takze to vypada, ze dle teto logiky uz bych byl zlocinec. Staci aby se clovek prihlasil na bugtraq mailing list. Obcas tam chodi emaily se zdrojovym kodem demonstrujicim bezpecnosti problemy (e.g. buffer overflow) no a protoze takove emaily nemazu, tak je vlastne prechovavam a protoze je prechovavam jsem zlocinec. Parada! :-(

29.11.2008 2:44

jeste hur

Staci abyste vlastnil flash disk nebo CD/DVD. To je prece prostredek, ktery umoznuje neopravneny pristup do systemu. Muzete na nem mit napriklad bootovaci Linux. A to ani nemluvim o vyrobcich antiviru. Ti budou sedet, az budou cerni. Oni prece zasahuji do mailu (znama veta "Otestovano antivirem XYZ") a navic tak cini jako organizovana skupina. ;-D

26.11.2008 23:28

psycho!

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...