Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Cigarety jsou plné bakterii

Cigarety v bakteriích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cigarety v bakteriích | foto:  Šimon, Lidové noviny

Analýza složení tabákových výrobků známých značek odhalila stopy stovek druhů mikroorganismů. Znamená to, že cigarety škodí i nezapálené?

Seznam zdravotních rizik spojovaných s kouřením je dlouhý a dobře známý, ovšem málokdo by čekal, že cigareta může být nebezpečná i nezapálená. V tabáku jsou totiž hojně zastoupeny patogenní mikroorganismy. Vědci nyní zkoumají, zda tyto bakterie mohou způsobit zdravotní komplikace.

Cigarety samotné i zplodiny vzniklé po jejich zapálení jsou z chemického hlediska důkladně prozkoumány. Koncentrace těžkých kovů a dalších škodlivin se přísně sleduje. S mikroorganismy je to jiné, i když myšlenka, že usušený tabák může být rejdištěm bakterií není nová. Několika vědeckým týmům se v minulosti podařilo z tabáku izolovat živé mikroby a v laboratorních podmínkách je dál kultivovat. Ovšem vždy bylo cílem najít jeden či dva konkrétní druhy bakterií. Další "zvířena" v takovém případě unikala pozornosti.

Nové genetické metody mají mnohem širší záběr. Tým vedený Amy Sapkotovou z University of Maryland s jejich pomocí testoval složení čtyř běžných značek cigaret (Marlboro Red, Camel, Kool Filter Kings a Lucky Strike Original Red) z nichž většina je dostupná ina českém trhu. Balíčky cigaret experimentátoři otevřeli ve sterilním prostředí a provedli testy.

Kouř jako roznašeč infekce
Vědci k vyhodnocení celkové bakteriální diverzity v náplni cigaret využili analýzu genu 16S rDNA. Tento úsek genetické informace má každý mikrob. Protože část genu je velmi proměnlivá. lze ji použít jako genetický "čárkový kód" pro bezpečnou identifikaci. Celkem sledovali podobnost s800 variantami genu 16S. Shodu nalezli v několika stovkách případů. Metoda sama o sobě však nevypovídá otom, zda jsou vystopovaní mikrobi stále naživu. To Sapkotová a spol. ještě musí prokázat.

"Vyberte si libovolný spis pojednávající o zdravotních dopadech cigaret a uvidíte, že hned v úvodu zmíní, jak často u kuřáků i lidí vystavených pasivnímu kouření dochází k infekci horních a dolních cest dýchacích," poznamenává Amy Sapkotová, hlavní autorka studie, kterou přijal časopis Environmental Health Perspectives. Převládá přesvědčení, že následkem kouření se naruší činnost plic, případně dojde k oslabení imunity. Oba faktory se mohou uplatnit i souběžně. "Ovšem dosud nikdo nehovořil ocigaretách jako o zdroji těchto infekcí," zdůrazňuje Sapkotová. Její výsledky ukazují, že jde o reálnou možnost.

Kuřáci se nemohou uklidňovat ani nadějí, že žár od cigaretového plamene bakterie zničí. V části vzdálenější od popela je teplota pro většinu mikroorganismů bezpečná. V úvahu připadá i scénář, ve kterém kouř roznesení infekce napomáhá. Díky navázání na pevné částice může bakterie překonat obranné filtry organismu (například mandle), které by si se samotnou infekcí poradily a dorazit přímo do plic.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...