1. července 2016 14:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Čím více toxoplasmy, tím více se rodí holčiček, zjistil tým českého vědce

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Zvíře není hračka, i když ho malé dítě může považovat za dalšího z plyšáků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvíře není hračka, i když ho malé dítě může považovat za dalšího z plyšáků. | foto: Shutterstock

Mezinárodní výzkumný tým českého vědce Jaroslava Flegra Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy slaví další úspěch. Prestižní britský časopis Parasitology uveřejnil jeho studii o vlivu parazita toxoplasmy na poměr narozených chlapečků a holčiček.

Studie ukázala, že čím více žen je v určité zemi nakaženo, tím víc se v ní rodí holčiček a tím méně chlapečků.

Vliv toxoplasmy na poměr pohlaví v potomstvu popsali u lidí i u experimentálně nakažených hlodavců čeští vědci již před 10 lety. Nová studie však ukázala, že se jedná třetí nejvýznamnější faktor z 15 sledovaných, hned po preferenci synů a po počtu dětí v rodině.

Autoři ukazují, že nejpravděpodobnějším vysvětlením posunu poměru pohlaví je tzv. Trivers-Willardův efekt, tedy převaha dcer v potomstvu žen (obecně samiček) v horším zdravotním stavu nebo horším socioekonomickém postavení.

V případě, že se toto vysvětlení potvrdí, bude se jednat o další doklad toho, že zdánlivě neškodná, zato však nevyléčitelná nákaza toxoplasmou, která u nás postihuje asi třetinu obyvatelstva, má ve skutečnosti velmi zásadní vliv na veřejné zdraví.

Toxoplazmóza

Toxoplazmóza je parazitární onemocnění člověka a zvířat, které způsobuje prvok Toxoplasma gondii. Infekce probíhá u zdravých lidí bez klinických příznaků nebo jen s mírnými příznaky. Infekce je však nebezpečná pro plody matek v prvním a druhém trimestru těhotenství a pro pacienty s oslabenou imunitou.

Člověk se může nakazit nejčastěji pozřením vysporulovaných oocyst (pocházejích z trusu koček) nebo tkáňových cyst (z masa infikovaných zvířat). K vylučování oocyst dochází většinou při primární infekci mladých koček ve věku do 8 měsíců. Jako pravděpodobný zdroj oocyst pro člověka je uváděno nemyté ovoce a zelenina kontaminovaná oocystami z půdy. Dalším hlavním zdrojem infekce pro člověka je tepelně neupravené maso infikovaných zvířat.

apeAlena Pecháčková
  • 4Diskuse

Najdete na Lidovky.cz