Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čím více toxoplasmy, tím více se rodí holčiček, zjistil tým českého vědce

Zvíře není hračka, i když ho malé dítě může považovat za dalšího z plyšáků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvíře není hračka, i když ho malé dítě může považovat za dalšího z plyšáků. | foto: Shutterstock

Mezinárodní výzkumný tým českého vědce Jaroslava Flegra Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy slaví další úspěch. Prestižní britský časopis Parasitology uveřejnil jeho studii o vlivu parazita toxoplasmy na poměr narozených chlapečků a holčiček.

Studie ukázala, že čím více žen je v určité zemi nakaženo, tím víc se v ní rodí holčiček a tím méně chlapečků.

Vliv toxoplasmy na poměr pohlaví v potomstvu popsali u lidí i u experimentálně nakažených hlodavců čeští vědci již před 10 lety. Nová studie však ukázala, že se jedná třetí nejvýznamnější faktor z 15 sledovaných, hned po preferenci synů a po počtu dětí v rodině.

Autoři ukazují, že nejpravděpodobnějším vysvětlením posunu poměru pohlaví je tzv. Trivers-Willardův efekt, tedy převaha dcer v potomstvu žen (obecně samiček) v horším zdravotním stavu nebo horším socioekonomickém postavení.

V případě, že se toto vysvětlení potvrdí, bude se jednat o další doklad toho, že zdánlivě neškodná, zato však nevyléčitelná nákaza toxoplasmou, která u nás postihuje asi třetinu obyvatelstva, má ve skutečnosti velmi zásadní vliv na veřejné zdraví.

Toxoplazmóza

Toxoplazmóza je parazitární onemocnění člověka a zvířat, které způsobuje prvok Toxoplasma gondii. Infekce probíhá u zdravých lidí bez klinických příznaků nebo jen s mírnými příznaky. Infekce je však nebezpečná pro plody matek v prvním a druhém trimestru těhotenství a pro pacienty s oslabenou imunitou.

Člověk se může nakazit nejčastěji pozřením vysporulovaných oocyst (pocházejích z trusu koček) nebo tkáňových cyst (z masa infikovaných zvířat). K vylučování oocyst dochází většinou při primární infekci mladých koček ve věku do 8 měsíců. Jako pravděpodobný zdroj oocyst pro člověka je uváděno nemyté ovoce a zelenina kontaminovaná oocystami z půdy. Dalším hlavním zdrojem infekce pro člověka je tepelně neupravené maso infikovaných zvířat.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?