Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čína jako první očkuje proti prasečí chřipce. Má vlastní vakcínu

Příprava vakcíny proti prasečí chřipce v čínské laboratoři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příprava vakcíny proti prasečí chřipce v čínské laboratoři | foto: ČTK

Peking Na prvních místech seznamu očkovaných je 200 tisíc umělců a vojáků, kteří se budou podílet na oslavách 60. výročí založení komunistické Číny. Celkem mají tamní firmy do konce roku dodat alespoň 65 milionů dávek vakcíny.

Zatím je k tomuto cíli ovšem daleko. Čína má 1,3 miliardy obyvatel a do 14. září měli čínští zdravotníci k dispozici 650 tisíc dávek vakcíny, do konce září pak mají mít 7 milionů dalších.
Podobně jako u nás budou očkovány především zdravotníci a zvláště ohrožené osoby: chronicky nemocní pacienti, senioři a těhotné ženy.

K nim se přidali také někteří účastníci bombastických oslav 60. výročí založení komunistické Číny, které se budou v Pekingu konat 1. října. Jde především o tanečníci a herce a část vojáků, kteří se mají účastnit gigantické vojenské přehlídky na náměstí Nebeského klidu. Ne ale už o milion dobrovolníků, kteří mají do hlavního města přijedou pomáhat při organizaci oslav.

Jednou nebo dvakrát?

Očkovat se bude především v nejlidnatějších oblastech na východě země. Zde se také objevila valná většina čínských případů nákazy letošní pandemickou chřipkou. Zatím na celkovém počtu akutních onemocnění dýchacích cest podílí podle odhadů asi 30 procenty. V zemích jižní polokoule, kam se během léta nová chřipka z Mexika rozšířila, to bylo v průměru dvakrát tolik.

Není jasné, pro kolik osob bude oněch 65 milionů dávek dodaných do konce roku stačit. Podle výsledků zkoušek čínské vakcíny (zatím jen od dvou z deseti výrobců) se totiž zdá, že k účinné ochraně proti viru stačí jediná dávka s 15 mikrogramy očkovací látky.

Protože výsledky zkoušet zatím nejsou k dispozici kompletní, čínští odborníci o otázce stále debatují. Ale vzhledem k tomu, že druhá dávka vakcíny má být podána až několik týdnů po první, očkování už se mohlo rozběhnout. Česká republika podle doporučení mezinárodní zdravotnické organizace zatím počítá se dvěma dávkami na osobu.

Domácí výroba

Čínští zdravotníci mají k dispozici ovšem jinou látku: výhradně z domácích zdrojů. Ta nevznikala jen na základě vzorků chřipkového viru, které dodává jednotlivým státům a výrobcům Světová zdravotnická organizace (WHO).

Čínané zvolili riskantnější strategii. Jejich odborníci připravili vzorky pro rozběh výroby vakcíny už na základně první, nekompletních údajů o viru. Hrozilo přitom, že pokud se čínští odborníci spletou, půjde o zcela zbytečnou práci.

Ovšem údajně i díky zkušenostem s ptačí chřipkou H5N1 se čínští odborníci "strefili". Jejich vzorky se téměř přesně shodovaly s materiálem, který připravila WHO. Díky paralelnímu vývoji čínští výrobci vakcíny získali téměř měsíc náskoku nad zbytkem světa. Klinické zkoušky na 13 tisících dospělých a dětech tak v Číně začali už 21. července.

Náskok se bude Číně hodit. Potvrzených případů prasečí chřipky bylo v zemi zatím sice jenom 7000 a žádný z nich neskončil smrtí, ale odborníci se obávají, že vážnější epidemie ( nemluvě o pandemii) by mohla snadno zcela zahltit velmi řídkou síť zdravotnických zařízení v zemi.

Hlavně pomalu...

Očkování má proto vést především ke zpomalení šíření nákazy a jejímu rozložení do delšího časového období. Role vakcíny je v tomto ohledu klíčová i proto, že dopad epidemie nemohou zmírnit zásoba antivorotik. Těch má Čína pro pouhý zlomek populace.

V České republice má očkování také pomoci udržet chod zdravotnictví. Pro běžné občany dostupná nebude. ČR má objednávku na milion dávek vakcíny (tedy pro půl milionu osobu) a zásobu antivirotik pro 25 procent obyvatelstva.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Advantage Consulting, s.r.o.
KUCHAŘ/KA RESTAURACE, KAVÁRNA TUCHOMĚŘICE

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč