Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čína chce pěstovat zeleninu na Měsíci a na Marsu

Měsíc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Měsíc | foto: Shutterstock

Čínští experti připravují projekt pěstování čerstvé zeleniny na Marsu a na Měsíci. Předběžné testy byly právě dokončeny v laboratoři v Pekingu. Při pokusu odborníci vypěstovali čtyři druhy zeleniny v kabině o rozměru 300 metrů krychlových.

"Čínští astronauti budou moci díky zahrádkám na mimozemských základnách získávat v budoucnu vlastní zásoby čerstvé stravy, kyslíku a vody," uvedla tisková agentura Nová Čína.

Při pokusu čínští odborníci vypěstovali čtyři druhy zeleniny v kabině o rozměru 300 metrů krychlových. Účastníkům experimentu se podařilo "sklidit čerstvou zeleninu na jídlo", sdělil Teng I-ping, člen pekingského výzkumného a výcvikového střediska čínských astronautů.

Systém, který je založen na rostlinách a řasách, "bude podle očekávání používán na mimozemských základnách na Měsíci a na Marsu", konstatovala agentura Nová Čína.

Čína vyšle svého prvního kosmonauta na Měsíc v roce 2020

Čína má v plánu přistát příští rok na Měsíci s experimentální sondou. Kolem roku 2017 má následovat nepilotovaná lunární mise, která by měla z Měsíce dopravit na Zemi vzorky měsíčních hornin.

Vyslání prvního čínského kosmonauta na Měsíc Peking plánuje okolo roku 2020. Pokud se mu to podaří, zařadí se po bok Spojených států, které zatím jako jediné dokázaly na Měsíci s lidskou posádkou přistát.

První čínský kosmonaut Jang Li-wej, který v roce 2003 obletěl v kosmické lodi Šen-čou-5 čtrnáctkrát Zemi, minulý měsíc prohlásil, že čínští astronauti by mohli v kosmu otevřít pobočku čínské vládnoucí komunistické strany. "Pokud ustavíme pobočku strany ve vesmíru, bude 'nejvýše postavenou' pobočkou svého druhu ve světě," řekl.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!