26. září 2017 6:29 Lidovky.cz > Relax > Věda

Čína uvedla před rokem do provozu největší teleskop na světě

Čína uvedla před rokem do provozu největší teleskop na světě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čína uvedla před rokem do provozu největší teleskop na světě | foto: ČTK

PEKING/PRAHA Největší teleskop parabolického tvaru na světě uvedla před rokem, 25. září 2016, do provozu Čína. Sloužit má k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po mimozemských civilizacích. Zařízení FAST s talířovou anténou o průměru 500 metrů bylo vybudováno během pěti let v provincii Kuej-čou na jihozápadě země. Projekt si vyžádal náklady asi 180 milionů dolarů (4,3 miliardy Kč).

Čína investuje do svého vesmírného programu velké prostředky. V roce 2003 se stala po někdejším Sovětském svazu a USA teprve třetí zemí na světě, která vlastními silami dostala na oběžnou dráhu člověka. Její nepilotovaná sonda také v roce 2013 přistála na Měsíci. V roce 2016 se na orbitě usadila druhá čínská experimentální laboratoř Tchien-kung 2. V roce 2020 chtějí čínští vědci poslat na Mars výzkumné vozítko.

Agentura Nová Čína uvedla, že teleskop FAST je dvakrát citlivější než teleskop Arecibo v Portoriku, který má průměr 305 metrů a z něhož bylo v roce 1974 odesláno první rádiové poselství lidstva do vesmíru.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!