2. prosince 2013 7:00, aktualizováno  7:50 Lidovky.cz > Relax > Věda

Čína míří na Měsíc. Vyslala Nefritového králíka

Raketoplán Dlouhý pochod, který do vesmíru vynesl Nefritového králíka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raketoplán Dlouhý pochod, který do vesmíru vynesl Nefritového králíka | foto: ČTK

PEKING Čína se pravděpodobně již brzy stane další zemí, která se bude moci pochlubit přistáním na Měsíci. V neděli totiž do vesmíru vyslala sondu s názvem Nefritový králík, která má být prvním čínským modulem, který bude zkoumat měsíční povrch.

Robotické vozítko dostalo svůj název Nefritový králík na základě internetového hlasování. Sondu vynesla nosná raketa Dlouhý pochod, který odstartoval ze základny u města Si-čchan na jihozápadě Číny v pondělí v 01:30 místního času (neděle 18:30 SEČ).

Raketoplán Dlouhý pochod při startu do vesmíru.

Nosná raketa Dlouhý pochod při startu do vesmíru.

O startu informovala čínská státní televize. Čína vyslala k Měsíci již dvě sondy, které ale kolem něj jen obíhaly. Peking představil model zlatě zbarveného měsíčního vozítka se šesti koly a solárními panely připomínajícími křídla tento měsíc. Vozítko je schopno zdolat třicetistupňové stoupání a pohybovat se rychlostí 200 metrů za hodinu.

Příprava na vstup Číňana na Měsíc

Čínský mýtus o nefritovém králíkovi je prý odvozen od obrysů, které jsou patrné na povrchu Měsíce a podle některých pozorovatelů připomínají toto zvíře.

Nejnovější mise Čchang E-3 je klíčovou etapou v ambiciózním čínském vesmírném programu, napsala agentura AFP. Kolem roku 2017 se Čína chystá vypustit k Měsíci sondu, která by měla dopravit na Zemi vzorky měsíčních hornin. Celý projekt je přípravou na vyslání prvního čínského kosmonauta na Měsíc.

Tatra Terrno 8x8 18m3 dumper
Tatra Terrno 8x8 18m3 dumper

r.v. 2005, naj. 128 350 km, diesel
1 318 900 Kč (s DPH)