Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čínští jedináčci jsou méně konkurenceschopní, tvrdí studie

Novorozenec (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novorozenec (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PEKING Méně soutěživí a ambiciózní, méně důvěřiví, méně svědomití, méně ochotní riskovat a pesimističtější, takoví jsou prý čínští jedináčci, které o sourozence připravila vládní politika jednoho dítěte.

Vyplývá to z nové studie, kterou provedl tým australských vědců. Podle nich má politika jednoho dítěte již nyní vážné dopady na čínskou společnost a vede mimo jiné k menší ochotě riskovat na trhu práce. Výsledkem by mohlo být i méně podnikatelů.

Takzvanou politiku jednoho dítěte, která znemožňuje většině rodin žijících ve městech mít více potomků, uplatňuje Čína již 30 let. Obavy týkající se této strategie byly vysloveny už v minulosti a nejnovější studie je podle agentury AP potvrzuje.

"Důvěra je opravdu důležitá, nejen při společenských stycích, ale také při obchodních jednáních, při spolupráci s kolegy, při jednání mezi firmami," uvedla jedna z autorek práce Lisa Cameronová. "Nižší úroveň důvěry může znamenat komplikace při jednáních a vzájemných kontaktech," dodala.

ČTĚTE DÁLE:

Studie Cameronové a jejího týmu z australské Monashské univerzity, jejíž výsledky byly dnes zveřejněny v internetovém vydání časopisu Science, se zakládá na pozorování 421 mužů a žen z Pekingu, kteří se narodili krátce před zavedením politiky jednoho dítěte v roce 1979 a krátce po něm. Jednalo se spíš o vzdělanější část populace.

U účastníků výzkumu narozených v roce 1975 bylo jen 27 procent takových, kteří neměli sourozence; u těch, kteří se narodili v roce 1983, toto číslo stouplo na 91 procent.

Skupina byla podrobena testům, při nichž se u jejích členů posuzoval altruismus, důvěra, postoj k rizikům a soutěživost.

"Výsledky, naznačující kromě jiného, že generace jedináčků je citlivější a nervóznější, nejsou žádným překvapením," uvedla psycholožka Cou Chung.

"Jedináčci v Číně jsou zahrnováni láskou a dostávají od svých rodičů takřka vše, na co si vzpomenou. Zároveň doma nemají žádnou konkurenci. Ve společnosti ale výlučné postavené nemají. Protože byli příliš mnoho pod ochrannou rukou, cítí ztrátu a nejsou tolik schopni konkurovat druhým," dodala.

Politika jednoho dítěte

  • Cílem politiky jednoho dítěte bylo omezení růstu čínské populace - Čína má nyní 1,35 miliardy obyvatel a je nejlidnatější zemí světa.
  • Kritici ale tvrdí, že přísná opatření dnes již nejsou zapotřebí a že úřady často při jejich prosazování porušují lidská práva, například tím, že ženy nutí k potratům v pokročilém stadiu těhotenství.
,
Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...