Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čínští „potomci Římanů“

Potomci Evropanů v čínské vesnici Liqian. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potomci Evropanů v čínské vesnici Liqian. | foto: Lidové noviny

PEKING Starověké záhady a příběhy bez konce nikdy nepřestaly vzbuzovat zvědavost lidstva. Díky rozvoji vědy se už mnohé ze záhad podařilo rozluštit a další z tajemství se možná díky testům DNA objasní zanedlouho: jedná se o otázku, co se stalo s vojskem, které vedl římský vojevůdce Marcus Crassus do bitvy proti Parthům.

A také o to, proč v samém srdci Číny žijí Číňané s výrazně evropskými rysy.  V roce 53 před naším letopočtem se odehrála bitva u Karrh (dnešní Harran v Turecku). Kmen Parthů, který obýval území současného Íránu, v ní porazil Římany a zastavil tak jejich expanzi na východ.

Crassus byl zabit a přeživší římští vojáci upadli do zajetí. O jejich dalším osudu historické prameny mlčí. Nemlčel však oxfordský profesor čínských dějin Homer Dubs, který v polovině minulého století vyslovil teorii o tom, jak to s římskými vojáky dopadlo. Podle něj se Římané na asijském kontinentu protloukali jako žoldáci, až se o sedmnáct let později stali čínskými zajatci v bitvě mezi Číňany a Huny.

Pravdu odhalí testy
Dubs vychází z toho, že podle dobových záznamů tehdy Číňané zajali vojáky „zformované do útvaru rybí šupiny“. Historik věří, že šlo o římskou „želvu“, útvar, ve kterém se vojáci brání štíty seshora i ze stran. Dubs tvrdí, že zajatí Evropané pak na pokraji pouště Gobi založili vesnici Liqian.

Víska na severozápadě Číny existuje dodnes. Leží v pustině, nejbližší větší město je vzdálené přes 300 kilometrů. Na první pohled obec vypadá úplně obyčejně, ale mezi starousedlíky se občas objeví lidé, kteří se svému okolí výrazně vymykají: jsou vysocí, mají zelené oči, brunátnou pleť a někdy i světlé vlasy. O závěrech profesora Dubse se vesničané dověděli relativně nedávno - za vlády Mao Ce-tunga byla teorie o cizím původu ideologicky nežádoucí.

Jak uvedl britský list The Daily Telegraph, 93 vesničanů teď podstoupilo testy DNA, které mají potvrdit jejich evropské kořeny. Jeden z venkovanů říká, že zprvu povídačkám o svém římském původu vůbec nevěřil. Pak se mu ale narodila světlovlasá dcera. „Zhruba měsíc po jejím narození jsme jí oholili hlavu, ale vlásky, které jí potom dorostly, byly zase blond. Děti ve škole jí daly přezdívku Žlutý vlas,“ vypráví.

„Dříve si o mně sousedé mysleli, že mám zkrátka nějakou kožní vadu,“ přidává se růžolící Cchaj Ťün-nien, který nedávno podnikl výlet na italský konzulát v Šanghaji, aby se tu setkal se svými údajnými evropskými příbuznými. Cchaj se stal lokální celebritou a těší se úctě stejně jako všechno, co alespoň trochu připomíná Evropu.

Venkované totiž doufají, že do své „římské“ obce přilákají zahraniční turisty: okolo vesnice vztyčili „starodávné“ sloupy a v jedné z ulic otevřeli karaoke bar Caesar.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!